“Mądre żywienie, zdrowe pokolenie” – cykl zajęć z biologii.

Tradycją stały się organizowane w naszej szkole “Spotkania z biologią”, podczas których poruszane są najciekawsze zagadnienia dotyczące  przedmiotu, jak i edukacji prozdrowotnej. Chętnie uczestniczą w nich zarówno uczniowie, jak i nauczyciele (niektórzy przyjechali przed swoimi zajęciami, żeby posłuchać wykładu).

Młodzież naszej szkoły miała  już okazję uczestniczyć w podobnych zajęciach  na temat nowotworów, czy wpływu aktywności na zdrowie człowieka.

Tym razem, wraz z panią A. Wereszczak, postanowiłyśmy bliżej przyjrzeć się  kwestii dotyczącej prawidłowego żywienia. W tym celu zaprosiłyśmy w dniu 25.II. 2015r. do naszej szkoły pana Franciszka Łuczaka, który w bardzo prosty i przejrzysty sposób przybliżył nam ten wątek.

Podczas półtoragodzinnego wykładu, w którym uczestniczyli uczniowie klas: 1an, 1B, 2A, 2tf, 2tb wraz z nauczycielami, mogliśmy dowiedzieć się m.in. dlaczego dzieci nie powinny jeść fast foodów, ile chemii zjadamy rocznie, co zawierają produkty typu “light”.

Wszystkich, a zwłaszcza kobiety, zainteresował wątek: “Czy noszenie biustonoszy może powodować raka?”, jak również to, że płeć piękna codziennie nanosi na swoją skórę ok. 175 różnych związków chemicznych!

To nie wszystko. Wykładowca zaproponował nam jak w prosty sposób dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę jodu, bez konieczności wyjazdu nad morze oraz jakie zamienniki można wybierać zamiast np. cukierków, soli, masła, mleka itp.

Poruszonych zostało wiele ważnych kwestii dotyczących racjonalnego żywienia, które jak sami uczestnicy mówią, stosują już we własnych domach.

Wykład zakończony został mottem, nad którym warto się zastanowić: “Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

Serdecznie dziękujemy naszej absolwentce Agacie Krypczyk, która pomogła nam w zorganizowaniu spotkania.