Międzyszkolny Interdyscyplinarny Projekt Naukowy Młodzi Badacze

Międzyszkolny Interdyscyplinarny Projekt Naukowy Młodzi Badacze:
„Ocena przydatności roślin do fitoekstracji metali ciężkich z gleby na przykładzie niklu”

Od października 2016 roku, wraz z Katowickim Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich braliśmy udział w projekcie dotyczącym badań absorpcji metalu ciężkiego z gleby (niklu) przez rośliny: kukurydzę i słonecznik. Praca podzielona była na kilka etapów i poprzedzona była przeglądem literatury obejmującej interesujące nas zagadnienia. Następnie w grudniowe popołudnie wyruszyliśmy do katowickiej szkoły, aby tam wysiać rośliny na odpowiednio skażonych podłożach i wymienić się informacjami z pozostałymi uczestnikami projektu. Dzięki wizycie mieliśmy przyjemność poznania młodzieży uczącej się w tamtejszej placówce, która ciepło nas przyjęła i przybliżyła stronę przyrodniczą wspólnego projektu. Uczniowie pokazali nam swoje pracownie oraz szkolne patio, w którym opiekują roślinami. My — technicy analitycy, przedstawiliśmy zakres i sposób prowadzenia badań analitycznych oraz przybliżyliśmy gospodarzom chemię niklu. Na miejscu zostały przeprowadzone również wstępne badania gleby.
Po kilku miesiącach zebrano rośliny, wstępnie je przygotowano i przywieziono do naszej szkoły. Na początku czerwca uczniowie z Katowic wraz z opiekunami przybyli do nas. Po powitaniu oraz omówieniu planu spotkania, goście zostali oprowadzeni po laboratorium i przeszkoleni ze sposobu przeprowadzenia doświadczeń. Wspólnie wykonaliśmy mineralizację roślin, a następnie przystąpiliśmy do wykonywania badań. Uzyskane wyniki zostały omówione i pozwoliły nam potwierdzić początkową tezę o absorpcji metalu przez rośliny. Wspólnymi siłami opracowaliśmy wstępne wnioski, a oficjalne podsumowanie projektu nastąpi już w nowym roku szkolnym.
Całość odbywała się pod opieką P. Kingi Orczyk, P. Anny Żemły-Siesickiej, P. Anny Matlok
Uczniowie uczestniczący w projekcie:
Karolina Dziekanowska, Justyna Grygierek, Karol Getler, Wiktoria Jackowska, Aleksandra Kiełkowska, Natalia Marcisz, Anna Mitko, Barbara Skupień, Magdalena Reclik, Dominika Staniek.
Tekst: Wiktoria Jackowska
Zdjęcia: Karolina Dziekanowska