MOL 2015

Tegoroczne szkolne eliminacje Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej (dawniej Lingwistyki Matematycznej) okazały się czasem starcia z dość przyjaznymi łamigłówkami. Okazaliśmy się zaskakująco skuteczni w starciu z językami z grupy polinezyjskiej, gdzie większość uczniów uzyskała około ¾ punktów. Niestety zmaganie z bardzo podchwytliwym zadaniem z języka czeskiego pozwoliło większości uzbierać już niewiele więcej punktów, tym bardziej, że ostatnie zadanie polegające na odkodowaniu sztucznego alfabetu z XVI wieku było w zasięgu tylko jednego uczestnika. Tylko on odczytał, że “W Utopii pod żadnym pozorem nie wolno oddawać się próżniactwu i lenistwu”. Zainteresowanych odsyłamy do zestawu zadań z odpowiedziami, gwarantując, że nie znajomość języków, a matematyczne umiejętności rozszyfrowywania ukrytych komunikatów są sposobem na te zadania. Gratulujemy Piotrowi uzyskania łącznie 65/80 punktów oraz Kordianowi 45/80. Następnych kilka osób, które przekroczyły 30 punktów to Karolina, Jakub, Robert i Robert, Konrad i Barbara. Szczegółowe wyniki wyślemy każdemu na librusa.
Trzymamy kciuki – jest szansa, że w końcu ktoś awansuje do etapu okręgowego. O tym kto awansował dowiemy się 13 grudnia. Uczestnikom dziękujemy za udział i przypominamy o dostarczeniu zgód od rodziców niepełnoletnich uczniów – dostępnych na 9 stronie regulaminu i możliwości obejrzenia swoich odpowiedzi u mnie lub u pani Adrianny Karwowskiej-Poleszak do 31 października – później musimy wysłać zestawy do Wrocławia. Wszystkich zainteresowanych ćwiczeniem swoich umiejętności w rozwiązywaniu tego typu zadań odsyłam na stronę organizatorów olimpiady i do konsultacji ze mną.