Nasze sukcesy Wydarzenia

Norymberga zdobyta

O wynalazkach naszych uczniów oraz nagrodach zdobywanych na międzynarodowych targach wie już chyba każdy. Projekty, których zadaniem jest wspieranie osób niepełnosprawnych cieszą się dużym zainteresowaniem wszędzie tam, gdzie tylko są prezentowane.

Tym razem nasi uczniowie postanowili zdobyć Norymbergę. Tam od 30 października do 4 listopada 2014 roku odbywały się Międzynarodowe Targi “Pomysły – Innowacje – Nowe Produkty” – iENA 2014. Ponad 700 wynalazków, pomysłów i ciekawych rozwiązań, które prezentowali twórcy z ponad 30 krajów świata robi niesamowite wrażenie i podkreśla rozmach imprezy. Bardzo liczną grupę stanowili Ci, których wytwory dobrze znamy i korzystamy z nich codziennie, często nawet nieświadomie, czyli Chińczycy, wśród których była niemała liczba młodych wynalazców. W ogóle na targach iENA, w odróżnieniu od innych tego typu imprez, można było spotkać wielu młodych wynalazców.  A wśród nich trójka naszych młodych-zdolnych, czyli Sławek Kozok, Tomek Kropiwnicki, Franciszek Kucharski oraz trójka nie mniej zdolnych, lecz już nie tak młodych, czyli Krzysztof Smyczek, Wojciech Warchał oraz Zbigniew Pałasz. Tym razem chłopcy prezentowali dwie prace: “Latarka dla niewidomych” oraz “ESKONzO II”. A trzeba przyznać, że prezentowali je niezwykle ciekawie bo zainteresowanie pracami wśród innych wystawców oraz odwiedzających było duże. Co więcej, chłopcy przedstawiali swoje projekty w języku angielskim i robili to tak przekonująco, że czasem przyjemniej było ich słuchać w tym języku niż w języku ojczystym (prywatna opinia piszącego ten tekst :-)). Przyszedł też czas na zaprezentowanie swoich prac przed jury. I tutaj doświadczyliśmy tego, że w gruzach legł mit o niemieckim “Ordnung”, gdyż okazało się, że bez naszej wiedzy prace naszych uczniów zostały przeniesione do innej kategorii o czym nie wiedziało nawet jury. Jak się jednak okazało – pomimo zawirowań – znalazły one uznanie w oczach oceniających, gdyż projekt “Latarka dla niewidomych” otrzymał Srebrny Medal iENA 2014, a projekt “ESKONzO II” – Brązowy. Jednak nie tylko organizatorzy dostrzegli wysoką jakość naszych prac, lecz także organizacje i stowarzyszenia wynalazców z innych krajów i nagrodzili chłopców dodatkowymi nagrodami: nagroda specjalna Ministerstwa Gospodarki Angoli dla “Latarki dla niewidomych”, nagrody specjalne od stowarzyszeń wynalazców Portugalii, Iranu, Korei Południowej dla “ESKONzO II”.

Targi trwały od rana do późnego wieczora, ale być w Niemczech i nie zjeść bratwursta ? (dla tych, którzy uczą się francuskiego podpowiem, że chodzi o kiełbasę w bułce). Dlatego znaleźliśmy czas, aby zwiedzić przynajmniej fragment Norymbergi, rynek oraz zamek górujący nad miastem, a także zakosztować lokalnej kuchni w … tureckim barze.

Ah i jeszcze jedno. Przez cały ten czas – od momentu wyjazdu aż do powrotu  do domu – towarzyszyła nam kamera oraz olbrzymi mikrofon z futerkiem, a obsługiwali je panowie Paweł i Adam. W jakim celu ? Przyjdzie taki czas, że na pewno się dowiecie 🙂

Gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesów.