Udział w jubileuszu II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Przedstawiciele naszej szkoły zostali zaproszeni na tę wyjątkową- z wielu względów- uroczystość 135-lecia, nie tylko z powodu tego samego patrona. Od dwóch dekad jesteśmy zaprzyjaźnieni z tym jednym z dwóch najlepszych krakowskich liceów. Dlatego też jeszcze przed świtem wyruszyliśmy w składzie: pan dyrektor Jerzy Maduzia, pani wicedyrektor Jolanta Kłopeć, opiekunki samorządu uczniowskiego- panie: Anna Kamyczek-Owsiak i Ewa Maduzia , opiekuna pocztu sztandarowego- pani Lidia Różacka oraz uczennice  i uczniowie:  Marlena Czarnecka z 3D, Justyna Grygierek z 4an, Aleksander Hartwig z 3A, Wiktoria Kot z 2B i Krzysztof Olszok z 4in.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w Kościele Mariackim, w której asystował nasz poczet sztandarowy. Następnie odbyło się ślubowanie krakowskich pierwszoklasistów na rynku pod Sukiennicami. Stamtąd przeszliśmy korowodem i z proporcami (wzbudzając wielkie zainteresowanie licznych cudzoziemskich turystów oraz krakowian, którzy wylegli do okien, na balkony i  trotuary) na ulicę Sobieskiego, przy której znajduje się budynek szkoły. Na jej dziedzińcu dłuższą chwilę czekaliśmy na przybycie pary prezydenckiej, która uświetniła jubileusz z dwóch powodów: Pan Andrzej Duda jest absolwentem II LO, a pani Agata Kornhauser-Duda uczyła tam języka niemieckiego. Jednak wszystkich powitał najpierw dyrektor- pan Marek Stępski. Po tym- prezydent Rzeczypospolitej odsłonił miniaturę pomnika króla Jana III Sobieskiego i wygłosił godne, pogodne i osobiste przemówienie. Całą ceremonię prowadził członek Bractwa Kurkowego, a przygrywała orkiestra Wojsk Ochrony Pogranicza. Wydarzenie zgromadziło  też dziennikarzy z najważniejszych polskich stacji telewizyjnych oraz licznych fotoreporterów, których pracę mogliśmy oglądać z bardzo bliska.

Część nieoficjalna była krótsza, ale na tyle długa, aby nasi uczniowie zdążyli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z panem prezydentem. Wracaliśmy zmęczeni, ale usatysfakcjonowani udziałem w ważnym i, nomen omen, historycznym wydarzeniu.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Jerzy Maduzia