„Z pasją młodzi przyjaciele!”- Przegląd Młodych Talentów

Po raz pierwszy tak niezwykły konkurs  odbył się w Jastrzębiu- Zdroju- w jednym miejscu udało się zgromadzić młodych wykonawców- uczniów szkół gimnazjalnych, ich rodziny, przyjaciół i społeczność lokalną. Najpierw przygotowań bez liku, prób, trochę stresu i w końcu nadszedł ten dzień- 9 czerwca. W tym dniu uczestnicy Przeglądu Młodych Talentów spotkali się na uroczystej gali w auli Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu- Zdroju. Organizatorem imprezy było jastrzębskie Stowarzyszenie Kreatywnych Nauczycieli, które przy udziale i współfinansowaniu gali z Urzędem Miasta Jastrzębie- Zdrój, przyczyniło się tego dnia do popularyzacji kultury wśród młodych, starszych i najstarszych mieszkańców naszego miasta. Organizatorzy zadbali o to, by występy były oceniane przez profesjonalistów, zajmujących się zawodowo muzyką i tańcem. Zaszczytem było przyjęcie zaproszenia do jury przez takie osoby jak: Pan Przemysław Strączek-  gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, laureat wielu konkursów jazzowych , Pani Henryka Moroń-  dyplomowana nauczycielka muzyki; założycielka, dyrygentka i opiekunka artystyczna Zespołu Wokalnego “Wiolinki”, Pani Joanna Jonas- absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i architektka wnętrz,  Pani Monika Janecka- absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, instruktorka muzyczna, aranżerka i trenerka grupy Musicalowej „EM”, Pani Agnieszka Cichoń- założycielka szkoły tanecznej „Explozja Tańca” w Jastrzębiu- Zdroju, instruktorka tańca nowoczesnego, medalistka wielu tanecznych mistrzostw świata i Europy oraz Martyna  Kowalczyk, wielki talent Sobieskiego, uczestniczka programu „Bitwa na głosy”. Gościem specjalnym Przeglądu była Pani Ewa Gutowska – Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki  Urzędu Miasta Jastrzębie- Zdrój oraz Pan Andrzej Pawłowski- Naczelnik Wydziału Edukacji.

W konkursie wzięło udział  17 uczestników z następujących szkół: Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół nr 13,

Gimnazjum Nr 4 w Zespole Szkół nr 3 im. St. Wyspiańskiego,  Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 6 w Zespole Szkół nr 1, Gimnazjum z Zespołu Szkół Sióstr Salezjanek, Gimnazjum im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Zebrzydowicach.

Jak sam stwierdził pan Przemysław Strączek, który ogłaszał listę laureatów, poziom wykonania i techniczne umiejętności uczniów były bardzo zróżnicowane, ale jedno łączyło wszystkich- pasja i zaangażowanie. Przewidziane były tylko 3 nagrody główne dla trzech pierwszych miejsc, zatem jury miało ciężki orzech do zgryzienia, bo dużo więcej występów zrobiło na komisji ogromne wrażenie. Po burzliwej naradzie jury zdecydowało, że  trzecie miejsce należy się  Filipowi Szwedzie (Gimnazjum nr 8), który ujął jury niezwykłą energią, drugie miejsce przypadło w udziale Agnieszce Wysockiej (Gimnazjum nr 5) za doskonałe techniczne wykonanie pokazu tanecznego. Zwycięzcą konkursu został Piotr Wdowczyk (Gimnazjum nr 4), który zaśpiewał piosenkę, w przekonaniu jury, bardzo poważną i  arcytrudną.  Doceniono talent wokalny Piotrka i jego autorską interpretację. Laureaci otrzymali cenne nagrody w postaci tabletów oraz  pamiątkowe dyplomy, natomiast wszyscy uczestnicy podziękowania i słodkie upominki.

Wyrazy wdzięczności organizatorzy kierują do Dyrektora Zespołu Szkół nr 6 – Pana Jerzego Maduzi za użyczenia auli na czas koncertu oraz na warsztaty przygotowawcze. Profesjonalizm osób zajmujących się obsługą techniczną odbił się szerokim echem nie tylko w murach szkoły.

Podziękowania należą się również zespołowi śpiewającemu w trakcie obrad jury. W skład tego zespołu weszły następujące wokalistki: Laura Velasquez, Izabela Czajka, Joanna Paczkowska, Edyta Hernik, Katarzyna Goik. Wszystkie występy przygotował Olgierd Kowaliszyn.

Gala finałowa za nami. Celem przeglądu było promowanie młodych talentów w naszym mieście. Wierzymy, że cel ten został osiągnięty!

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Kreatywnych Nauczycieli, w skład którego wchodzą nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego.

Konkurs współfinansowany ze środków Urzędu Miasta Jastrzębie- Zdrój.

Autor: Elżbieta  Marciniak