Wydarzenia

1el i 1in w stolicy Podbeskidzia

Staraniem wychowawczyń Honoraty Stelmaszczyk-Stawowy i Lidii Różackiej  klasy 1el i 1in miały możliwość poznać – pod fachowym przewodnictwem – piękne Bielsko-Białą, stolicę Podbeskidzia, a przy poprzednim podziele administracyjnym – miasto o statusie wojewódzkim. Oprowadzał nas po nim pan Piotr Kenig, historyk – pracownik naukowy Muzeum Historycznego w Zamku Sułkowskich, znanym wielu poprzednim rocznikom naszych uczniów. Obecnymi opiekowała się także polonistka 1el, pani Julia Sosna-Iglikowska.

Ta piesza wycieczka odbyła się śladem najważniejszych dla historii miasta miejsc i budowli. Podczas wędrówki mądry pan przewodnik robił  krótkie przystanki na „podróż w czasie” – prezentację dawnych widokówek unaoczniających zmiany, jakie zaszły w danym miejscu na przestrzeni lat. Uczestników szczególnie zainteresował odnawiany rynek oraz jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra, znajdujący się na skwerze przy kościele ewangelickim, a także rabatka przed muzeum, na której posadzono bratki w kolorach flag Polski i Ukrainy – na znak solidarności z narodem walczącym przeciw rosyjskiemu najeźdźcy.

Jeszcze niejeden raz społeczność naszej szkoły zawita do Bielska-Białej, także w celach teatralnych i dla potrzeb praktyk zawodowych.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Honorata Stelmaszczyk-Stawowy