Uczniowie naszej szkoły zdobyli dwa złote medale na odbywających się 26-28 międzynarodowych targach wynalazków i wynalazczości w Rumuni – EUROINVENT ONLINE – EUROPEAN EXHIBITION OF CREATIVITY AND INNOVATION. Nagrody uzyskali za prace:
„14-Hydride [H-14]”
Autorzy: Adam Ciszewski, Mateusz Kozłowski
Promotor: Krzysztof Smyczek, Marzena Przygodzka
oraz
TCS – Technical Classes Simulator
Autorzy: Paweł Orlik, Sebastian Kura
Promotorzy: Marcin Lasak, Artur Hasman, Krzysztof Smyczek
„14-Hydride [H-14]”,
Projekt zakłada możliwość, aby powstawały lokomotywy oraz zespoły trakcyjne napędzane w sposób hybrydowy w którym podstawowym napędem był silnik elektryczny, a pojazd został wyposażony w reaktor, który z energii wytworzonej podczas hamowania przetwarzał tą energię w metanol a następnie magazynował. W momencie zjazdu na szlak niezelektryfikowany następowałaby zmiana napędu na silnik spalinowy, napędzany zmagazynowanym wcześniej metanolem i kontynuację podróży w ekologiczny sposób. Dodatkowo rozbudowało by to kolej o nowe połączenia dotychczas nie opłacalne ze względu na konieczność zmiany lokomotyw na spalinową lub potrzeby przeładunku towarów na mniejsze pojazdy spalinowe w celu dotarcia do klienta.
TCS – Technical Classes Simulator
TCS to symulator zajęć technicznych w wirtualnej rzeczywistości przekazujący wiedzę z zakresu montażu jednostki centralnej i podstaw elektryki w prosty i przyjazny dla użytkownika sposób. Naszym głównym założeniem jest umożliwienie osobom nie mającym dostępu do odpowiedniego sprzętu nabycie nowych kompetencji w bezpieczny sposób bez zagrożenia dla życia lub zdrowia oraz chcieliśmy jak najbardziej ograniczyć koszty niezbędne podczas nabywania umiejętności zawartych w naszym symulatorze. Symulator składania komputera w wirtualnej rzeczywistości, na chwilę obecną jest to jedyny, aż tak bardzo rozbudowany produkt tego typu na rynku. Umożliwia on: przekazywanie wiedzy w prosty i przyjazny sposób, pozwala nabyć nowe kompetencje bez ryzyka utraty życia lub zdrowia, umożliwia on przeprowadzanie procesu montażu jednostki centralnej bez ryzyka uszkodzenia sprzętu, użytkownik jest w stanie posiąść nowe umiejętności niskim kosztem. Drugą częścią naszego projektu jest Laboratorium Wysokich Napięć. Ta część naszego oprogramowania umożliwia przeprowadzanie różnych doświadczeń elektrycznych. Takich jak: Zbadanie działania ochrony przeciw piorunowej budynku, badanie wytrzymałości elektrycznej powietrza oraz badanie wytrzymałości elektrycznej oleju. Wszystko zostaje przeprowadzone zgodnie z realnymi normami bezpieczeństwa. Użytkownik może modyfikować różnego rodzaju parametry, co będzie miało bezpośredni wpływ na wynik przeprowadzanego eksperymentu. Po wykonanym eksperymencie użytkownik otrzymuje dane w formie tabeli, które może zapisać w pliku programu Microsoft Excel i przeanalizować. To Laboratorium jest to odwzorowanie realnej pracowni należącej do Politechniki Śląskiej. Rozwiązanie to znacznie obniżyłoby koszty placówek dydaktycznych edukujących w kierunku technik informatyk oraz technik elektryk. Do pełnego wykorzystanie naszego oprogramowania wymagany jest komputer, smartfon, gogle VR, sensor Leap Motion. W dzisiejszych czasach każdy jest w posiadaniu telefonu komórkowego oraz komputera. Do obsługi naszego symulatora wystarczą kartonowe gogle VR za paręnaście złotych, a zakup sensora Leap Motion nie jest dużym wydatkiem.