Olimpijczycy Wydarzenia

Pierwszy awans w historii OLM

Piotr na OLM
Wreszcie po kilku latach organizacji etapu szkolnego udało się naszemu uczniowi awansować do etapu okręgowego Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Największym jednak zaskoczeniem była jego osoba – Piotr Mirosław – pierwszoklasista z klasy informatycznej, mający pierwszy raz do czynienia z takim wyzwaniem, napisał najlepiej z całej szkoły i awansował do grupy ponad pół tysiąca osób w całej Polsce.
O poranku 9 stycznia wsiedliśmy zatem do jedynego dostępnego środka komunikacji publicznej łączącego nasze dumne miasto z aglomeracją Katowicką i po godzinie jazdy i krótkim spacerze byliśmy w Pałacu Młodzieży, gdzie odbywały się zmagania okręgowe. Oczekiwania spędziliśmy na powtórzeniu podstaw terminologii językowej i rozmowie o kontaktach z obcokrajowcami (nie kojarzyć z imigrantami:) Mieliśmy także okazję spojrzeć w oczy konkurentom z Bielska-Białej, Częstochowy i Oświęcimia.
Walka z zadaniami etapu okręgowego trwała 3 godziny – wykorzystana przez prawie wszystkich uczestników do ostatniej sekundy. Stawili oni czoła imionom mieszkańców Wybrzeża Kości Słoniowej (data urodzenia decydowała o imieniu), “zwyczajnym” nazwom w języku malajskim, godzinom w suahili oraz dialektom języka osetyjskiego. Podziwiam Piotra, że podczas główkowania nie pozbawił się swej bujnej fryzury. Swoje zmagania skwitował krótko: “Zadania dość mocno mnie zaskoczyły, ale nie przerosły. Myślałem, że trzy godziny na 4 zadania to sporo, a jednak godzina więcej by się przydała…”. Trzymamy kciuki za komisję oceniającą, by dopatrzyła się w jego odpowiedziach związków z kluczem odpowiedzi. Czekając na wyniki, gratulujemy udziału w etapie okręgowym i życzymy dalszych postępów i sukcesów.