Wydarzenia

AKCJA “Warto być dobrym” – PODSUMOWANIE

Zespół Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju wziął udział w I edycji akcji "Warto być dobrym" organizowanej przez Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" pod patronatem Minister Edukacji Narodowej i UNESCO. Uczniowie z 1500 szkół w całej Polsce brali udział w konkursie na dobre uczynki, a laureaci z każdej placówki wygrali rowery górskie marki KROSS, dodatkowo liderzy z każdej klasy otrzymali również nagrody ufundowane przez działającą przy ZS6 Radę Rodziców.

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem I edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną. Informacje dotarły na początku stycznia do 22 klas, z których pierwotnie 43 osoby zadeklarowały wzięcie udziału, a do końca dotrwało i ze swoich deklaracji wywiązało się łącznie 21 uczniów i uczennic. Od początku semestru uczestnicy realizowali wiele dobrych uczynków trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Przykładowe zadania zrealizowane przez "Sobieszczaków" w ramach akcji to: wyjazd do jastrzębskiego schroniska dla zwierząt, szkolna zbiórka baterii i plastikowych nakrętek, pomoc rówieśnikom w nauce, pomoc starszym osobom w zakupach i porządkach, wolontariat w ramach WOŚP, udział w akcji "Sprzątanie świata", wolontariat – "piknik w kurorcie", przygotowanie paczek dla dzieci Lwowa oraz sadzenie drzew. Na koniec roku pod okiem wychowawcy wybrany został w każdej klasie uczeń, który w oczach swoich rówieśników okazał się najlepszy. W liceum ogólnokształcącym liderami poszczególnych klas zostali wybrani Agata Krypczyk (1a), Katarzyna Siekaczyńska (1b), Anna Glik (1c), Małgorzata Grzonka (2a) oraz Mateusz Gajda (2b). W technikum z kolei: Kamila Rybok(1tb), Mateusz Kurpiński (2ta), Konrad Brzozowski (2tb), Bartosz Chodkowski (2tc), Edyta Tokarska (2tf) oraz Paweł Zabczyński (2tm). Nagrodę główną, czyli rowery firmy KROSS wylosowali Mateusz Gajda (LO) oraz Mateusz Kurpiński (technikum). Nagrodą pocieszenia dla pozostałych liderów były karty upominkowe o wartości 100 zł ufundowane przez naszą Radę Rodziców. Cała akcja została podsumowana w czasie spotkania w auli szkolnej 14.06.2012r. (czwartek) o godz. 9.40. "Kiedy tylko dowiedziałem się, że Stowarzyszenie Przyjazna Szkoła organizuje akcję " Warto być dobrym" pomyślałem, że znajdą się w mojej szkole uczniowie, którzy chętnie zaangażują się w działania dla swoich bliźnich, tym bardziej, że czynią to na co dzień. Uważam, że tego typu akcje są warte kontynuowania, albowiem zwiększają zaangażowanie młodych ludzi do pomocy innym, a tego typu nauka jest bezcenna " – dodaje Jerzy Maduzia, dyrektor szkoły. "Tego typu akcje z jednej strony wyzwalają młodych ludziach drzemiące pokłady dobra, z drugiej ukazują szkołę jako miejsce wykorzystania bogatej wyobraźni i pozytywnej energii młodych ludzi w jednym celu – bycia dobrym"- dodaje Wojciech Warchał, szkolny koordynator akcji. Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła" po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny "Akademia Umysłu 2" do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek. Oczywiście szkoła to miejsce w którym uczą się dzieci, więc to co może się znaleźć na takiej naklejce dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najaktywniejszych szkół, otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej który wybiorą dzieci. "W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Uczniowie czyniący dobro zaskoczyli nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo – bez oczekiwania na zapłatę. Teraz kiedy zadadzą mi pytanie – jakie mamy dzieci i młodzież – odpowiem, że wspaniałe. A my dorośli powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział." – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia "Przyjazna Szkoła". Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 11 lat jest największą organizacja pozarządowa działająca w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i prawie 8000 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, im środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl

[nggallery id=2]