Wydarzenia

Bruksela dla Moniki Maciejewskiej z klasy 2d

14 kwietnia 2014 r., w sali konferencyjnej Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie V Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Organizatorem wydarzenia jest katowicki oddział Instytutu oraz biuro poselskie Jadwigi Wiśniewskiej, Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W ciągu 5 edycji Konkursu wpłynęły 1242 prace z całego województwa śląskiego. Wśród tegorocznych finalistów znalazła się uczennica naszej szkoły Monika Maciejewska z klasy 2 D, która ostatecznie zdobyła III miejsce. Nagrodami głównymi dla laureatów trzech pierwszych miejsc w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych są wyjazdy studyjne do Europarlamentu w Brukseli na zaproszenie Posła do PE Janusza Wojciechowskiego. Jubileuszowa publikacja pokonkursowa – zawierająca najlepsze prace z pięciu edycji Konkursu w tym pracę Moniki Maciejewskiej – zostanie wydana przez Oddział IPN w Katowicach.
Uroczystość rozstrzygnięcia Konkursu uświetnił koncert Andrzeja Kołakowskiego „Kiedy myślę: Katyń…”. Zgromadzeni w siedzibie IPN mogli również wysłuchać refleksji historycznej Rafała Michalskiego „W kręgu prawdy i kłamstwa. Zbrodnia Katyńska z perspektywy XXI w.”.

Serdeczne podziękowania dla p. Julii Sosny-Iglikowskiej za ogrom pracy organizacyjnej, którą poświęciła temu zamierzeniu, materii tej pracy.

Jacek Borkowski