ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 6 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

Zobacz zdjęcie

Dbałość o Miejsca Pamięci

Uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi nauczycielami od dawna okazują należny szacunek Miejscom Pamięci nie tylko na terenie naszego miasta i powiatu. Zatrzymujemy się nad mogiłami oraz pomnikami bohaterów, bojowników i ofiar powstań i wojen w Oświęcimiu, Krakowie, Sztutowie, Gdańsku, Bielsku-Białej, Warszawie, Wodzisławiu Śląskim, Goleszowie, Katowicach, Pszczynie, Żorach… Zapalamy znicze i kładziemy wiązanki kwiatów , jak również czcimy pamięć naszych przodków poprzez refleksję oraz przywołanie ich imion, losów i zasług.

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego grupa informatyczna klasy 3ai odwiedziła ze swą polonistką cmentarz w Jastrzębiu Górnym. Przedstawiciele naszej szkoły bywają tam zawsze w styczniu, w rocznicę Marszu Śmierci. Tym razem także najwięcej czasu i uwagi poświęciłyśmy zbiorowej mogile usytuowanej za bramą kościoła, przy drodze. To skromne miejsce kryje zwłoki aż 36 więźniarek i więźniów, obywateli II Rzeczypospolitej, zabitych zimą r.1945. Udało się zidentyfikować tylko dwie osoby: Żydówki- Aurelię Piękosz z Wadowic, nauczycielkę gimnazjalną, i Włodzimierę Sawicką.

Nasze uczennice zapaliły znicze i położyły kwiaty także na mogiłach pobliskiego cmentarza. Na zdjęciu został utrwalony moment oddawania hołdu żołnierzom wojny obronnej r.1939- Antoniemu Kumorowi z Zawiercia i Pawłowi Sterniczukowi z Równego (obecnie na Ukrainie). Obaj obrońcy jastrzębskiej ziemi byli w chwili śmierci niewiele starsi od naszych uczniów- mieli 24 i 22 lata. Z wielu więc powodów należy im się pamięć i szacunek, co staramy się realizować czynami.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com