Wydarzenia

Dzień Kropki po raz pierwszy

Międzynarodowy Dzień Kropki ma swój początek w przeżyciach szkolnych Petera H.Reynoldsa, które stały się kanwą jego książki na temat dziewczynki o imieniu Vashti. W naszej szkole nie uczą się wprawdzie małe dziewczynki i mali chłopcy, ale nawet ci duzi, a nawet już dorośli- potrzebują motywacji, inspiracji i dowartościowania. Vashti stanie się z czasem metafizycznym symbolem podobnym do króla Maciusia, Małego Księcia,  Oskara wpieranego przez panią Różę czy mieszkańców Doliny Muminków i Stumilowego Lasu. 🙂 Każdy wrażliwy człowiek pamięta całe życie te książki i ich niewyidealizowanych bohaterów. Dlatego panie polonistki: Sabina Duranek, Lidia Różacka i Julia Sosna-Iglikowska postanowiły włączyć naszą szkołę do kilkuset polskich, obchodzących Międzynarodowy Dzień Kropki- święto kreatywności, talentu i odwagi, podczas którego wyemitowany został oczywiście krótki film animowany pt. “The Dot”.

Każda osoba z naszej społeczności miała okazję stworzyć kompozycję z samoprzylepnych kropek na  arkuszach brystolu wywieszonych w wielu miejscach. Szybko powstały różne dzieła, z których najciekawszymi był kolorowy misiek ze słupa na II piętrze oraz bajeczna ośmiornica ze sztalugi, wykonana przez uczniów kl.3in, pomagających wcześniej przy przygotowywaniu stanowisk do działań edukacyjno-twórczych klas 2A, 2C i 3ib.  Własną inicjatywą wykazały się także dwie dziewczęta z kl.2C- Aleksandra K. i Natalia M., proponując aktywizującą grę edukacyjną, zapamiętaną z matematycznych zajęć w terenie z panią Jolantą Przygodzką, która życzliwie pożyczyła nam specjalną mapę, wykorzystaną później na scenie auli (vide zdjęcie). W.w. uczennice p. Julii Sosny-Iglikowskiej przygotowały także kilkadziesiąt zadań edukacyjnych i zarządzały tą częścią działań MDK.

Natomiast p.Sabina Duranek przemyślała wcześniej i zadbała o zajęcia dla pozostałych uczestników. Zostali oni podzieleni losowo na grupy, w których znaleźli się przedstawiciele każdej obecnej w auli  przez 3h – klas. Zajęli oni miejsca przy stołach i pracowali bardzo pilnie, co widać również na zdjęciach. Zadania dotyczyły m.in. związków frazeologicznych związanych ze słowem kropka, tworzono obrazki z kropek, łączono je na specjalnych szablonach, wymyślano opowiadanie kreatywne, grano w Dooble.

W międzyczasie można było posilić się okrągłymi biszkoptami, a osoby, które odpowiedziały na apel o ubiór w kropki, groszki i grochy – zostały skrzętnie zanotowane przez niżej podpisaną i otrzymały w nagrodę okrągłe czekoladki. Całość natomiast została zwieńczona dydaktycznymi filmami z cyklu “Republika sztuki” nt. impresjonizmu z niewyobrażalnie fachowym komentarzem dwóch znawców, historyków i twórców ze ZPAP, który zasługiwał  na okrzyk: Czapki z głów! (Oczywiście okrągłych) 🙂

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka

[nggallery id=262]

Dodaj komentarz