Na Dzień Teatru – spektakl „Dwie twarze”

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.
Celem obchodów jest  promocja  teatru oraz  międzynarodowa  wymiana informacji na temat  teatru na świecie.
Również uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tego międzynarodowego świętowania. Krzysztof Gajda z klasy 4 tm  napisał scenariusz do spektaklu pt. „Dwie twarze”, samodzielnie go wyreżyserował, opracował spektakl muzycznie, choreograficznie i scenograficznie oraz zagrał w nim główną rolę. I tak oto jego autorskie, prawie godzinne przedstawienie, 23 marca  obejrzało prawie 200 osób- uczniów różnych klas oraz zaproszeni na tę okazję rodzice. Również Dyrekcja w pełnym składzie zaszczyciła swą obecnością.
Spektakl osadzony był w czasach współczesnych, rzecz się działa w szpitalu psychiatrycznym, a głównym bohaterem był Kain, który właśnie w tym miejscu miał przechodzić swą resocjalizację- zło, które spowodowało bycie w tym miejscu, miało zostać dzięki pracy zatrudnionemu tam i pracującemu z pełnym zaangażowaniem psychiatry- unieszkodliwione i zlikwidowane na zawsze. Niestety, w najmniej oczekiwanym momencie prawdziwa natura głównego bohatera wychodzi na jaw…
Sztuka zrobiła ogromne wrażenie na zgromadzonych- po ogromnym skupieniu i ciszy nastąpiła burza oklasków na stojąco. Po spektaklu Agnieszka Kajzerek z klasy 3a zapytała Krzyśka-inicjatora dzisiejszych  wydarzeń na scenie  o całokształt prac nad spektaklem, o inspiracje i plany. W odpowiedzi Krzysztof przyznał, że była to wspaniała przygoda i jedna z przyjemniejszych rzeczy, które robił na rzecz szkoły. Z kolei Pan Dyrektor Jerzy Maduzia pogratulował wszystkim występującym doskonałego warsztatu, a Krzysztofowi pomysłu i determinacji. Na koniec pani Elżbieta Marciniak wręczyła aktorom upominki od Samorządu Uczniowskiego w postaci kart pamięci i  przypomniała, że teatr to nie tylko przedstawienie, które toczy się na deskach, ale przede wszystkim to prawda o nas samych, to historie- lustra, w których możemy zobaczyć nasze własne odbicie.
„Jeśli komuś ufamy, to wszyscy jesteśmy wariatami”
(Jennifer L. Armentrout)