Wydarzenia

Edukacja filmowa jesienią 2021 r.

Od lat staramy się w naszej szkole zabierać uczniów do kina na wartościowe filmy. Przydają się one na maturze, jednak najważniejszy jest rozwój intelektualny i emocjonalny młodych ludzi, a także ich kontakt z kulturą. Podobna misja przyświeca zaprzyjaźnionemu z nami Zespołowi Szkół nr 2 im. W. Korfantego.

Staraniem pań: Julii Sosny-Iglikowskiej, Edyty Krakowczyk i Lidii Różackiej oraz dzięki rekomendacji ucznia Dawida K. z 4gr – wszyscy nasi maturzyści obejrzeli film “Mistrz” w reż. Macieja Barczewskiego, a część klas młodszych – “Żeby nie było śladów” w reż. Jana K. Matuszyńskiego.

Pierwszy jest inspirowany losami znanego przedwojennego boksera wagi koguciej – Tadeusza “Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który w czasie okupacji był więziony w KL Auschwitz-Birkenau. Genialnie i przejmująco wcielił się w jego rolę zdolny aktor Piotr Głowacki. Drugi film powstał dzięki książce Cezarego Łazarewicza, lauratce Nagrody Nike. Kanwą tych dzieł stało się zabicie przez polską milicję warszawskiego maturzysty Grzegorza  Przemyka w roku 1983. Jednak to nie on stał się głównym bohaterm, lecz jego przyjaciel Cezary F., który w filmie nazywa się Jurek Popiel. Tę rolę zagrał przekonująco Tomasz Ziętek.

Nie chcąc zdradzać fabuł,  można tylko napisać, że wszyscy widzowie oglądali je w wielkim skupieniu, powadze i wzruszeniu. Mamy więc zaplanowane na br. także wybranie się na “Aidę” i “Śmierć Zygielbojma”.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Archiwum Eleonory Szafran/ Łukasz Bąk i Robet Pałka/ Wydawnictwo Czarne