Nasze sukcesy Wydarzenia

ESKONzO II nagrodzony w Brukseli

Jeśli jest listopad, to znaczy, że uczniowie Sobieskiego są w Brukseli. Staje się to już powoli tradycją. Tak też było i tego roku pomiędzy 13 a 15 listopada, kiedy to odbyły się Światowe Targi Wynalazczości i Innowacji Brussels Eureka Innova 2014.

Tym razem uczniowie naszej szkoły zaprezentowali pracę “ESKONzO II – System zdalnego zarządzania zasilaniem urządzeń i komunikacji osób niepełnosprawnych”. Autorami pracy są Sławomir Kozok, Tomasz Kropiwnicki i Franciszek Kucharski a opiekę merytoryczną sprawowali panowie Jacek Kluba oraz Krzysztof Smyczek.

W takim też składzie (z małym wyjątkiem, gdyż Sławka, któremu sprawy osobiste uniemożliwiły wyjazd, zastąpił Kamil Smyczek) reprezentowali naszą szkołę w Brukseli. I robili to doskonale.

Szczególny podziw może budzić swoboda z jaką nasi uczniowie prezentowali swoją pracę w języku angielskim, potrafiąc przy tym zainteresować zarówno międzynarodowe jury jak i zwiedzających z różnych krajów. Na tyle skutecznie, że system ESKONzO II uzyskał nagrodę główną Grand Prix dla młodych wynalazców (Prize of the Young Inventor Contest) oraz złoty medal z wyróżnieniem dla młodych wynalazców (Gold Medal with Mention for Young Inventors) sekcji polskiej targów.

Niespodzianką i wydarzeniem tegorocznych targów była wizyta pani Anny Komorowskiej. Pierwsza Dama poświęciła kilka minut na krótką rozmowę z naszymi uczniami i zapoznanie się z ich pracą. Nie obyło się też bez wykonania obowiązkowego selfie z naszą utalentowaną trójką. Pani Anna wyraziła swój podziw dla umiejętności chłopaków i złożyła im życzenia sukcesów oraz wyrazy uznania i gratulacje.

Do czego i my się przyłączamy 🙂

P.S. Podziękowania dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, firmy Orange, dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu-Zdroju, dzięki którym możliwe było powstanie projektu i jego prezentacja na międzynarodowych konkursach i targach.