Wydarzenia

Finaliści konkursu pt. „Szukamy bohaterów”

1 czerwca   w katowickim kinie „Światowid” odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie  pt. „Szukamy bohaterów” .

Konkurs  skierowany był do młodzieży w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym powyżej 14 roku życia oraz ich opiekunów. „Jego ideą przewodnią było przywracanie pamięci i odkrywanie postaci bohaterów z czasów walk Polski o niepodległość oraz odbudowy niezależności ojczyzny w XX wieku. Zadaniem dla uczniów było odnalezienie i wypromowanie postaci, których miejsce urodzenia, losy lub działalność związane są lub były z obszarem gminy lub powiatu, w których się mieści szkoła. Bohaterowie ci poprzez swą aktywność polityczną, społeczną, kulturalną, duszpasterską itd. dawali świadectwo niezłomności i patriotyzmu, a zostali bądź zapomniani lub pamięć o nich celowo zamazywano, gdyż była przykładem nieprawomyślności z punktu widzenia rzeczywistości politycznej do 1989 roku”- to główne cele konkursu. Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie „Projekt Śląsk” we współpracy z biurem europosła pana Marka Migalskiego ( poseł do Parlamentu Europejskiego).

Gala rozpoczęła się o godz. 10.00 i trwała ok. 1,5 godziny. Nagrody były rozdawane w 3 kategoriach: praca pisemna, film i fotoreportaż.

W tej edycji udział wzięło 120 osób z 46 zespołów. Nadesłano 62 prace pisemne, 4 fotoreportaże i 10 filmów.             Najlepsi zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Fundację Banku Zachodniego WBK, wydawnictwo PWN, Bellona oraz zaproszeni do wzięcia udziału w atrakcyjnej wycieczce  do Brukseli( relacje z wycieczki zostaną oczywiście zamieszczone).

Z naszej szkoły dwa zespoły spróbowały swoich sił w konkursie, z czego jednemu z nich udało się wygrać nagrodę główną. Trójka tych zdolnych uczniów : (Martyna Rembisz , Marta Słupecka oraz Krzysztof Miazga) – znalazła się w gronie najlepszych. Ich praca na temat życia  oraz działalności wybitnej postaci – Henryka Sławika – cieszyła się dużym uznaniem wśród szanownego jury.

Drugiej grupie tj. Katarzynie Brejnak, Justynie Kłek i Arlecie Brachaczek – niestety,  nie udało się zdobyć takiego wyróżnienia. Ich praca o tytule „Historia jednej ulotki” miała na celu gloryfikację ważnych wartości w życiu człowieka, np. miłości do ojczyzny, prawa wolności, niezależności oraz godności ludzkiej.

Wyjazd odbędzie się już za parę tygodni (październik 2013), trzymamy kciuki i oczywiście czekamy na relacje !!!                               Uczennice kl. 2 „B” oraz 1DDSCN7055 DSCN7054 DSCN7056