Fizyka dla smyka!

Ciekawi goście są zawsze mile widziani w naszej szkole. Tym bardziej, jeśli tymi gośćmi okazują się być dzieci. Czy przedszkolaki kochają fizykę? Na to pytanie odpowiedź znają już doskonale uczniowie klasy 2D, którzy pod opieką pani Barbary Sowińskiej zorganizowali dnia 27.03.2014 r. lekcję pokazową dla dzieci z przedszkola.

Uczniowie (podzieleni na dwie grupy: nauczycieli i opiekunów), przybliżyli maluchom zjawiska fizyczne w zabawny i interesujący sposób. Dzieci miały okazję obserwować doświadczenia m.in. z zakresu elektrostatyki, termodynamiki oraz grawitacji,
a były to: gaszenie płomyka colą, chmura w butelce, jajko w butelce, kwadratowe bańki mydlane, ruchome piaski, kolorowy wir, przyciąganie elektrostatyczne, zabawy sprężonym powietrzem suszarki do włosów i piłeczką ping-pongową, a także wyładowania elektryczne
w kuli plazmowej. Maluchy zgłaszały się ochoczo do każdego z przeprowadzanych eksperymentów, wskutek czego niektóre z doświadczeń przeprowadzaliśmy aż dwa razy,
by wszyscy goście mogli poczuć się jak prawdziwi fizycy. Grupa opiekunów zachęcała dzieci do aktywnego udziału w zabawie i dodawała nieco odwagi tym bardziej nieśmiałym. Oczywiście, tak jak wszędzie, także w niektóre nasze eksperymenty wkradły się chochliki, ale dzięki temu udało się nam zbudować niebywale radosną i ciepłą atmosferę.

Dzieci otrzymały upominki w postaci kolorowych balonów i z uśmiechami na twarzach opuściły naszą szkołę. My możemy jedynie żałować, że to ciekawe spotkanie trwało tak krótko, ale mamy jednocześnie nadzieję, że ci młodzi, przedszkolni naukowcy jeszcze nie raz nas odwiedzą.

Dla niedowiarków, którzy uważają, ze fizyka nie może jednocześnie uczyć i bawić, pozostaje galeria zdjęć z lekcji. Sprawdź, a zmienisz zdanie!

Monika Maciejewska, kl. 2D