Sport w szkole Wydarzenia

Gra miejska

W miniony piątek 19 września br. wraz ze swoją klasą 3 tc, miałem przyjemność uczestniczyć w grze miejskiej “Ludzie drogowskazy: Henryk Sławik”. Organizatorem tej imprezy był Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach wraz z Górnośląską Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie, natomiast patronami honorowymi gry byli Marszałek Województwa Śląskiego oraz Prezydent Miasta Jastrzębie – Zdrój. Gra zorganizowana została w związku z obchodami Roku Henryka Sławika i tematycznie dotyczyła jego osoby. Henryk Sławik od urodzenia związany z Górnym Śląskiem, uczestnik wszystkich trzech powstań śląskich, aktywny działacz plebiscytowy. Od 1928 roku redaktor naczelny “Gazety Robotniczej”. Po klęsce wrześniowej w 1939 znalazł się na Węgrzech, gdzie stanął na czele Komitetu Obywatelskiego ds. Opieki nad Uchodźcami Polskimi, potem został również mianowany delegatem Ministra Pracy Rządu RP na Uchodźctwie. Organizował pomoc dla internowanych wojskowych i dla uchodźców cywilnych, pomagał w wyjazdach na Zachód, we współpracy z delegatem węgierskiego rządu Józefem Antallem wystawiał uchodźcom dokumenty, które wielu z nich – zwłaszcza uciekającym z Polski Żydom uratowały życie.

Całość naszej klasy, została podzielona na kilka trzyosobowych zespołów. Zabawa polegała na odnalezieniu w przestrzeni miejskiej “punktów gry – punktów PG”, na których byli obecni pomocnicy. Na każdym punkcie PG, otrzymywaliśmy od pomocnika kod QR do zeskanowania przy pomocy urządzenia mobilnego. Mieliśmy również za zadanie udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie związane z osobą Henryka Sławika. Dzięki jej udzieleniu otrzymywaliśmy przybliżony adres kolejnej lokalizacji, do której musieliśmy się udać jak najszybciej. Gra toczyła się na czas. Głównym kryterium klasyfikacji końcowej była odpowiedź na wszystkie pytania w jak najkrótszym czasie, uzupełnienie krzyżówki, wraz ze wszystkimi pola diagramu. Dodatkowym kryterium było przybycie na metę, zeskanowanie QR kodu, dzięki czemu organizator wiedział w jakim czasie ukończyliśmy całą zabawę. W klasyfikacji końcowej zdobyliśmy I i II miejsce oraz wyróżnienie. I miejsce zajęła ekipa w składzie: Łukasz Chorągwicki, Mateusz Lazar oraz Bartosz Twaróg, II miejsce: Dawid Urbańczyk, Paweł Wysłucha oraz Szymon Matera a wyróżnienia otrzymali: Szymon Zasada, Marek Sordyl i ja we własnej osobie. Nagrody za I i II miejsca były bardzo atrakcyjne. Chłopcy otrzymali m.in. kartę prezentową o wartości 150 złotych dla każdego członka za zajęcie I miejsca, oraz kartę prezentową o wartości 100 złotych za II miejsce oraz książki, pamiątkowe zegarki. Podsumowując to wydarzenie, uważam całą imprezę za ciekawą i interesującą. Jedyny minus, o którym muszę wspomnieć to brak zabezpieczenia trasy przez organizatorów oraz brak odpowiednich służb medycznych. Ze względu na to, że byłem aktywnym uczestnikiem biegu po mieście Jastrzębie – Zdrój, udało mi się wykonać tylko parę zdjęć…więc zapraszam Was do ich oglądnięcia.