Grupa medyczna 1AD pierwszy i nie ostatni raz w Teatrze Banialuka

W naszej szkole kształcimy mądrą, zdolną i inteligentną młodzież, która kiedyś- zupełnie niedługo – zasili szeregi inteligencji. Dlatego kładziemy nacisk na edukację kulturalną, w tym teatralną. Gdy absolwenci ‘Sobieskiego’ będą studiowali w dużych ośrodkach akademickich, na pewno skorzystają z oferty tamtejszych miast i przyczynią się do własnego rozwoju, a także docenią artystów różnych dziedzin sztuki oraz wesprą  narodową i światową kulturę, uczestnicząc w jej legalnych realizacjach. Tymczasem trzeba się do tego  przyzwyczaić i przygotować. Z braku miejscowych teatrów – jeździmy do byłego miasta wojewódzkiego: Bielska-Białej. Tam zawsze czeka na nas wydarzenie na wysokim poziomie. Taki gwarantuje Teatr Banialuka. Przyszli lekarze, pod opieką swych nauczycielek: Ewy Kubińskiej i Lidii Różackiej, przypomnieli sobie dramat pt. Balladyna – naszego wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego, wyreżyserowany przez Czecha, Petra Nosalka. Fakt ten, oraz powierzenie stworzenia scenografii Słowaczce Evie Farkasovej, uczenice i uczniowie 1D uznali podczas recenzowania spektaklu na lekcji – za szczególnie pozytywne. Opiekunki humanistki bardzo cieszy taka postawa młodzieży pełna otwartości i docenienia zalet mieszkania w Unii Europejskiej. Jako puenta pasuje więc zdanie w.w. czeskiego reżysera: “Baśń i teatr ratują ludzkie dusze.”

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka