Wydarzenia

Humanista na Sejmiku Matematyków!!!

Michał Balogh  uczeń klasy humanistycznej 2c  odniósł sukces na XXX Ogólnopolskim Sejmiku Matematyków,  zaprezentował swoją pracę pod tytułem Matematyka w Układzie Słonecznym  przed  zacnym gronem   (około 30-tu) profesorów oraz doktorów z  Uniwersytetu Śląskiego,  Warszawskiego , Jagiellońskiego i  Wrocławskiego oraz  nauczycieli i uczniów najlepszych polskich szkół ponadgimnazjalnych. Praca Michała  została wyróżniona  spośród 24  finałowych prac (prace te zostały wyłonione spośród  150 prac zgłoszonych  do konkursu). Michał  w fascynujący sposób opowiedział o Układzie Słonecznym  w kontekście matematycznym,    w swojej pracy  zadał sobie między innymi  pytania, co by się stało,  gdyby  całą energię słońca skierować  na oceany ziemi, albo  co się stanie z Trytonem, który zbliża się do Neptuna.  Michał świetnie poradził sobie z pytaniami jurorów, a  jego wystąpienie spodobało się  wszystkim finalistom  i  to jego  referat został uznany  przez nich za  najlepszy.  Michał udowodnił,  że nie trzeba być wybitnym matematykiem, żeby napisać pracę i zachwycić swoim pomysłem, nawet tak  wyśmienite jury.  Udział w sejmiku był dla mnie i dla Michała prawdziwą ucztą dla zmysłów, podczas  sejmiku mogliśmy wysłuchać wielu ciekawych wykładów wybitnych matematyków,  posłuchać koncertu  utworów  Jerzego Wasowskiego,  podziwiać galerię prac plastycznych o tematyce matematycznej, a także spędzić miło czas w gronie wybitnych matematyków.  Michał został poproszony o wygłoszenie   swojego referatu podczas „Spotkania z matematyką” w VIII  LO  Katowicach , serdecznie  gratulujemy sukcesu. Zachęcamy  wszystkich do próbowania swoich sił  w  konkursach matematycznych.  Jeszcze raz bardzo dziękujemy za konsultacje  paniom fizyczkom.

IMG_0084

Ogólnopolski Sejmik Matematyków zorganizowany był po raz trzydziesty,  pod patronatem :

Pałacu Młodzieży w Katowicach,  Stowarzyszenia  „Z  Nauką w Przyszłość” oraz Instytutu Matematyki  Uniwersytetu Śląskiego . Nasi uczniowie  pierwszy raz wzięli w nim udział  i od razu z sukcesem.

W swoim imieniu chciałam podziękować  Michałowi i Gosi (praca Małgosi Wypych z 2c została wyróżniona w I etapie konkursu)   za trud włożony w napisanie waszych prac, przygotowanie prezentacji  i za to, że mogłam w tym  wspaniałym przedsięwzięciu brać udział.

Adrianna Karwowska-Poleszak