Nasze sukcesy Wydarzenia

III miejsce na VI Wojewódzkim Przeglądzie Czasopism Uczniowskich SZPALTA 2012 w Katowicach

Pumeks ciągle w czołówce

Redakcja szkolnej gazety „PUMEKS” w składzie: Małgorzata Grzonka, Natalia Budziszewska i Daniel Czaja (kl. 3A) zajęła trzecie miejsce w VI Wojewódzkim Przeglądzie Czasopism Uczniowskich SZPALTA 2012. Rok temu, w tym samym konkursie uczniowie ci zajęli pierwsze miejsce. Tym razem lepsi byli tylko szkolni redaktorzy „LOREM IPSUM” z Bielska-Białej oraz „ANTRAKTU” z Gliwic. W przeglądzie wzięło udział 16 redakcji z województwa śląskiego. Organizatorem konkursu było X LO im. I.J. Paderewskiego w Katowicach, zaś patronami honorowymi byli: „Gazeta Wyborcza”, Śląski Kurator Oświaty, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka oraz „Magazyn Szkolny”. Warsztaty dziennikarskie dotyczące pracy w telewizji poprowadził prezenter i reporter „Aktualności” i TVP INFO Marek Durmała.

Jurorzy czytali gazety jeszcze przed finałem. 10 grudnia szkolni redaktorzy nawzajem oceniali swoją pracę – tematykę tekstów, tytuły, grafikę itp. Następnie redakcje musiały odpowiedzieć pisemnie kto, ich zdaniem, przyczynił się do samobójczej śmierci londyńskiej pielęgniarki. Na zakończenie przedstawiciele każdej z gazet kolejno odpowiadali na pytania jury. „Pumeksiarze” poproszeni zostali o zareklamowanie w trzech zdaniach swojej gazety, na co mieli niecałą minutę.  Punkty za wszystkie te elementy przeglądu złożyły się na ostateczne wyniki.

Jestem bardzo dumna z naszych szkolnych dziennikarzy, tym bardziej, że to moi wychowankowie. To ich drugi sukces na szczeblu wojewódzkim, który zawdzięczamy ich talentowi, pomysłowości, zaangażowaniu i godzinom pracy. Wspaniale reprezentowali i „Pumeks”, i „Sobieskiego”. To zaszczyt pracować z takimi partnerami!

Największe podziękowania dla Gosi Grzonki, która panowała nad techniczną całością, zbierała teksty, składała numer, motywowała kolegów do pisania, robiła korektę. Wielkie dzięki za teksty, świetną robotę oraz przemiłą atmosferę na przeglądzie dla Natalii i Daniela (Lwa). Dziękuję także za współpracę Justynie Zorembie, która niestety nie mogła z nami pojechać w tym roku. Dziękuję Agacie Krypczyk z klasy 2A na którą i ja, i „Pumeks” zawsze możemy liczyć. Dziękuję też Oli Wolanin (3A) i Bartkowi Neumannowi (2A).  Jeszcze jedno bardzo ważne podziękowanie – dla Pani Lidii Różackiej, która wsparła moich podopiecznych tekstem o wystawie dotyczącej Żydów, to był wielki atut tego wydania Pumeksu! A jednak jeszcze jednej osobie muszę podziękować – a mianowicie Panu Zbigniewowi Pałaszowi, który przyniósł nam szczęście jako gwiazda numeru.

Radość z trzeciego miejsca mąci jednak świadomość, że to była już ostatnia SZPALTA z Gośką, Budzią, Czajsonem, Zorembką. Szkoda! Mam jednak nadzieję, że spotkamy się na niej jeszcze kiedyś, ja -opiekun nowych młodych zdolnych, oni – prowadzący warsztaty dziennikarze lub jurorzy.

Ewa Kubińska