ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 6 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

Zobacz zdjęcie

Informatyczki z 3ai wrażliwe na sztukę

Grupa informatyczna obecnej klasy 3ai chętnie skorzystała z nieczęstej w naszym mieście, niestety, możliwości zobaczenia najlepszych polskich plakatów, prezentowanych w BWA w Katowicach podczas biennale. Nasze uczennice, wraz ze swoją polonistką, mogły obejrzeć dokładnie oryginały nie tylko nagrodzonych prac. Zapoznałyśmy się także z plakatami wykonanymi przez duet artystyczny Kaja i Kojo specjalnie na jubileusz nadania Jastrzębiu praw miejskich. Te dzieła były prezentowane w sali galeryjnej, natomiast plakaty konkursowe w piwnicach MOK-u. Dziewczęta bardzo uważnie i z zainteresowaniem obejrzały wszystkie prace. Na koniec podzieliły się ciekawymi i pogłębionymi wrażeniami.

Plakaty artystyczne należą do ikonicznych tekstów kultury. Nasza ojczyzna chlubi się tradycją  tzw. polskiej szkoły plakatu, dziś kontynuowaną w Akademiach Sztuk Pięknych, ale niestety mało wykorzystywaną  np. w promocji filmów. Niemniej, owe teksty kultury pojawiają się w zestawach egzaminacyjnych matury ustnej, która na pewno nie zaskoczy naszych uczennic.

Warto dodać, że wystawę tych pięknych i pobudzających wyobraźnię plakatów odwiedzili- wg informacji od pracowników MOK-u- przedstawiciele tylko dwóch jastrzębskich placówek oświatowych- naszej i Zespołu Szkół nr 2, co świadczy o wszechstronności kształcenia  młodzieży w tych miejscach.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com