Nasze sukcesy Olimpijczycy Wydarzenia

Jacek Stokowy laureatem Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku

„Chciałbym być jak drzewo – korzenie zapuszczać głęboko w ziemię, gałęziami sięgać gwiazd”.
Otto Heuschele

Z przyjemnością informujemy, że Jacek Stokowy, uczeń klasy II A, został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku. Finał odbył się 27 marca 2015 roku w katowickiej Bibliotece Śląskiej. Hasłem przewodnim był „Krajobraz kulturowy Górnego Śląska”. Nasz uzdolniony Olimpijczyk otrzymał indeks Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wiele nagród rzeczowych.
Organizatorami Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku są Związek Górnośląski i Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej. Nad jej przebiegiem czuwał Komitet Główny Olimpiady pod przewodnictwem dr hab. Adama Hibszera i Komitet Honorowy na czele z prof.dr hab.Ryszardem Kaczmarkiem. Patronat nad Olimpiadą sprawują: Rzecznik Praw Obywatelskich prof. UKSW dr hab. Irena Lipowicz, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, Eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, Eurodeputowany dr Jan Olbrycht, Eurodeputowany Marek Plura oraz przewodnicząca Komisji Krajobrazu Kulturowego PTG dr hab. Urszula Myga-Piątek.
W trwającej od września ubiegłego roku olimpiadzie, uczeń musiał wykazać się szeroką wiedzą w różnych dziedzinach naukowych, takich jak: historia, geografia, dialekt śląski, sztuka i dziedzictwo kulturowe oraz literatura.
Zawody finałowe przebiegły w dwóch etapach. Najpierw należało napisać interdyscyplinarny test, a po uzyskaniu wymaganej liczby punktów, przedstawić w formie prezentacji multimedialnej i obronić przed komisją złożoną z profesorów Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego, wcześniej zakwalifikowaną pracę naukową.
Jacek dobrze poradził sobie z zadaniami pisemnymi i w sposób brawurowy, a zarazem wzorcowy, gwarą śląską, przedstawił dzieje swojej małej ojczyzny, Gołkowic, w kontekście przemian cywilizacyjnych, czym wzbudził ogromne zainteresowanie czołowej regionalistki Górnego Śląska, Pani dr Łucji Staniczkowej. Po wystąpieniu naszego ucznia pytania komisji dotyczyły głównie turystyki. Jacek w sposób fachowy przedstawiał projekty Gminy Godów, wyjaśniał meandry, np. gospodarki wodnej, czym zachęcał hydrologów, ornitologów, wędkarzy, rowerzystów i obieżyświatów do odwiedzin nadgranicznej wsi. W tym miejscu piszący te słowa, zwraca się z petycją do sołtysa i wójta, o rozwinięcie Punktu Informacji Turystycznej. Może być potrzebne!
W odczuciu wielu obecnych, było to najlepsze wystąpienie spośród 18 finalistów.
Warto dodać, że brat Jacka, Marcin, aktualnie student chemii, dwa lata temu uzyskał tytuł finalisty tejże olimpiady, broniąc pracy pt. „Olza jako rzeka graniczna”.
Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte w czasie olimpiady będzie procentować w przyszłości i doczekamy się prawdziwego badacza oraz odkrywcę okolicznych miejscowości. Zachęcamy również pozostałych uczniów do wzięcia udziału w kolejnych edycjach olimpiady. Swoistą promocją może być zdanie wypowiedziane przez jednego z uczestników, pochodzącego z Siemianowic, Adriana Hadasza: „Olimpiada pozwoliła mi inaczej spojrzeć na sprawy Śląska. Dzięki niej po raz pierwszy poczułem, że jestem Ślązakiem”.
Więcej na temat naszego Olimpijczyka w wywiadzie, którego udzielił Tygodnikowi Nowiny, mającemu ukazać się 15 kwietnia. Zapraszamy do lektury!
W drugim etapie olimpiady udział również wzięła uczennica klasy III A, Klaudia Szostek, pisząca o architekturze ceglanej na przykładzie Rudy Śląskiej.
Opiekunem uczniów był Paweł Czarnuch.