Wydarzenia

“Jak nie zachwyca, skoro zachwyca”?

Na „Warsztaty teatralne z Mistrzem” w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie zostałam zaproszona przez panią Katarzynę Kwaśniewską-Sobalę (kierownika wycieczki), panią Hannę Rychel (opiekuna) oraz przemiłych uczniów klasy 3A/C. Przyjemność odbycia takiej wycieczki – mimo wyjątkowo paskudnej pogody – była tym większa, że owym Mistrzem czekającym na młodzież na scenie okazała się być jedna z najlepszych polskich aktorek starszego pokolenia, pani Stanisława Celińska, aktorka śpiewająca, teatralna i filmowa (znana m.in. z roli nauczycielki w serialu „Alternatywy 4” czy dubbingu do bajek Disneya).

Warsztaty z udziałem widowni (niczym na lekcji otwartej) pozwalały uczestniczyć w inscenizacjach przygotowanych przez uczniów I LO oraz  Zespołu Szkół  im. W. Szybińskiego w Cieszynie. I tak, zobaczyliśmy uczniowskie interpretacje dzieł Gombrowicza i Mrożka, a następnie mogliśmy obserwować w jaki sposób pani Stanisława Celińska stara się udoskonalić warsztat aktorski młodzieży poprzez różnorodne wskazówki odnośnie dykcji, czy zachowania się na scenie. W międzyczasie aktorka-reżyserka pożyczała od widowni gumę do żucia, okulary, uczyła seplenić, czy opowiadała historię o własnym synu rozbawiając tym zachwyconą widownię. Nasi uczniowie, co widziałam i słyszałam, również radośnie rechotali, trochę jednak żałując, że TYLKO oglądają Mistrzynię w akcji. W klasie 3A/C jest kilka osób utalentowanych aktorsko, które z pewnością wolałyby stać wtedy na scenie. Póki co podziwiali innych, bo bawił i zachwycał i Wielki Słowacki w Gombrowiczu, i tygrys (choć nie Michalczewski) w łazience u Mrożka. Zachwycała i sama pani Celińska – poczuciem humoru, werwą i energią, którą mogłaby obdzielić całą nastoletnią publiczność. To był miło i pożytecznie spędzony dzień 17 września, w dodatku w uroczym towarzystwie Szanownych Koleżanek i Uczniów, za co niniejszym dziękuję.

Fot. K. Kwaśniewska-Sobala