Wydarzenia

X jubileuszowy konkurs „Mistrz języka obcego”

Parę słów historii..
    W środę, 24 października b.r., miał miejsce w naszej szkole międzyszkolny konkurs "Mistrz Języka Obcego". Organizatorami pierwszej edycji byli p. Honorata Stelmaszczyk-Stawowy, p. Sławomir Apel oraz p. Wojciech Warchał. Rywalizacja językowa odbyła się po raz pierwszy 16 września 2002 r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. Do historii jako pierwsi laureaci przeszli: Marcin Fałek (Mistrz Języka Angielskiego), Izabela Białończyk (j. francuski) oraz Szymon Kamecki (z części języka niemieckiego). Projekt ten przypadł do gustu nie tylko pracownikom szkoły, lecz także uczniom, którzy mogą w ten sposób sprawdzić swoją wiedzę o krajach frankofońskich, oraz anglo- i niemieckojęzycznych. Równie ważne są umiejętności lingwistyczne, m.in. znajomość gramatyki, słownictwa czy powszechnie używanych zwrotów. Od roku 2008 konkurs został wzbogacony o multimedialne testy wyboru. Należy pamiętać również o tym, iż w/w coroczne wydarzenie jest urozmaicane występami uczniów Zespołu Szkół nr 6. Na przestrzeni tych kilku lat udało się pozyskać wielu sponsorów, dzięki którym możliwy jest zakup atrakcyjnych nagród. Tradycją stały się również wizyty zaszczytnych gości, m.in. pracowników NKJO, doradcy metodycznego , w tym roku gościliśmy przedstawicieli PWSZ z Raciborza.

Relacja z imprezy
Początek każdej z części uświetnił występ muzyczny uczennic klasy 2c, które zaśpiewały piosenki w każdym z nauczanych w szkole języków obcych.  Cała galę konkursową prowadziła pani Monika Kordiaczyńska, oddając co jakiś czas głos panu dyrektorowi Jerzemu Maduzi. Z okazji jubileuszu rozgrywek „Mistrz Języka Obcego” został zorganizowany w naszej szkole konkurs na logo, który wygrała Agata Freda z klasy 3tb. Każdy z uczestników został obdarowany słodkim poczęstunkiem.  Wszystkie części były oparte na tym samym regulaminie, w którym przedstawiono, iż rozgrywki dzielą się na II etapy. I – polegał na rozwiązaniu testu TESTICO; tutaj uczestnicy mogli zdobyć aż 75 punktów, ponieważ odpowiadali na 15 pytań z zakresu historii, geografii czy kultury danych państw (każde za 5 pkt), wciskając na pilocie warianty A-D. II etap polegał        na udzieleniu w ciągu 30 sekund poprawnej odpowiedzi na pytania gramatyczno-leksykalne. Drużyny posiadały 3 szanse, które traciły odpowiadając w niewłaściwy sposób.  O zwycięstwie decydowała zdobyta ilość punktów. W przypadku wyczerpania pytań każda pozostała szansa to 10 pkt. 

    W pierwszym etapie – części francuskiej pytania dotyczyły np. miejsca narodzin Napoleona, czy umiejscowienia Bordeaux w odpowiednim regionie Francji. Tutaj najlepiej poradził sobie ZS1 z 60 pkt, zaraz za nim ZS6 z 55 pkt. W II rundzie ostatecznie pierwsze miejsce zajęli uczniowie z ZS 6 w Jastrzębiu – Zdroju, drugie ZS Ogólnokształcących w Pawłowicach, a trzecie ZS 2 w Jastrzębiu – Zdroju. Jak wypowiadali się uczniowie i ich opiekunowie o części francuskiej? „Do konkursu przygotowywaliśmy się od początku roku szkolnego, nigdy wcześniej nie uczestniczyliśmy w MJO, ponieważ jesteśmy w pierwszej klasie szkoły ponadgimnazjalnej. Mogliśmy liczyć na pomoc naszego profesora, wspierał nas w każdym momencie” – uczniowie ZS 2. „Poziom zakresu pytań był wysoki, ale drużyn – nie. Jeśli chodzi o przygotowywanie się do konkursu to dostaliśmy od nauczycieli języka francuskiego pomocnicze pytania. Powtórzyłem też ważniejsze zagadnienia z gramatyki.” – Kamil Bednarek, uczeń ZS 6.

    W drugiej części pytania w ułożone były w języku niemieckim, co sprawiło uczestnikom dodatkowy trud. W tym etapie zwyciężył ZS 6, co później przełożyło się na ostateczne zwycięstwo. Drugie miejsce zajęli uczniowie ZS 2, zaś trzecie ZS 3. Zadałyśmy również pytanie organizatorom. Jaka jest pana zdaniem najskuteczniejsza metoda nauki? ,,Istnieje wiele sposobów nauki języka, każdy powinien znaleźć ten swój właściwy. Jedni lubią się uczyć dzięki muzyce, środkom multimedialnym, inni potrzebują wyłącznie konwersacji. Chęci, talent i praca pomagają zdecydowanie odnieść sukces.” – odpowiedział pan Wojciech Warchał. Uczestnicy: „W takim konkursie uczestniczę pierwszy raz, moim zdaniem zdecydowanie łatwiejsza była II runda. Zdecydowałam się na udział tylko po to, żeby sprawdzić swoje umiejętności, no i udało się!” – uczennica ZS 2, Agata Piekara.

   Język angielski stanowił trzecią część tej zaciętej rywalizacji językowej. Najpierw, zgodnie z regulaminem, uczestnicy musieli zmierzyć się z rozwiązaniem testu w programie: ,,TESTICO".  Później miał miejsce najważniejszy etap tej części konkursu, który polegał na odpowiedzi ustnej oraz komunikacji z jurorami. Po dwóch rundach, sukcesem mogli się szczycić uczniowie ZS O z Pawłowic Śl., na podium stanęli także uczniowie ZS 6 oraz uczniowie ZS 2. Mimo, iż część z tego języka była – zdaniem publiczności –  niezwykle trudna i zawiła, uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy. Jeden z nich powiedział: ,,Przygotowywałem się sam do tejże rywalizacji, aczkolwiek, mimo osiągniętego sukcesu, nie wiążę z tym żadnej przyszłości, ponieważ studiowanie języka angielskiego w dzisiejszych czasach jest po prostu nieopłacalne". Z kolei, uczestnicy konkursu: Adam i Karol, byli bardzo podekscytowani swoim wynikiem, podkreślali, że częściowo zawdzięczają go nauczycielowi języka angielskiego, panu Andrzejowi Wowrze, który pomógł im solidnie przygotować sie do tak ważnej rywalizacji.” Ponadto jeden z nich wspomniał, iż w zeszłym roku także brał udział w tym konkursie, jednakże nie udało mu się osiągnąć satysfakcjonującego wyniku. Uważa on jednak, że nie można się poddawać, gdyż marzenia o wygranej w końcu się może kiedyś spełnią.

Gośćmi specjalnymi oraz honorowymi członkami Jury byli wykładowcy Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu: pan doktor Paweł Strózik (germanista) oraz pani Rachael Sumner (native speaker j. angielskiego), z którą to szkołą ZS nr 6 rozpoczął od tego roku współpracę.

Oto wyniki konkursu:
Mistrz Języka Francuskiego:
I miejsce – Zespół Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Aleksandra Urbańczyk i Kamil Bednarek
II miejsce – Zespół Szkół nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Anna Pruszyńska i Rafał Majchrzak
III miejsce – Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Klaudia Lasota i Jakub Królikowski
Mistrz Języka Niemieckiego:
I miejsce – Zespół Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Anna Glik i Klaudia Tomala
II miejsce – Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Agata Piekara i Nikola Pardubicki
III miejsce – Zespół Szkół nr 3 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Iwona Kąsek i Dagmara Wieczorek
Mistrz Języka Angielskiego:
I miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach w składzie: Adam Kobiela i Karol Wybituła
II miejsce – Zespół Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Michał Rusek i Natalia Jurkowska
III miejsce – Zespół Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju w składzie: Artur Wiczyński Łukasz Kowol

 


tekst: uczennice kl. IIIa
redagowanie: Wojciech Warchał

[nggallery id=53]