Nasze sukcesy Wydarzenia

Kacper finalistą Olimpiady Chemicznej

„Pierwsza dopuszczona do użytku szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 zawiera cząsteczki informacyjnego RNA (mRNA), kodujące zmutowane białko S (ang. spike) wirusa (1259 aminokwasów). Mutacja polega na wymianie dwóch kolejnych aminokwasów IVV w obrębie jednej 5-aminokwasowej pętli (IIIIIIIVV) na aminokwasy X-X. Zapewnia to stabilizację białka w konformacji charakterystycznej dla stanu sprzed wniknięcia wirusa do komórki, co stymuluje produkcję odpowiednich przeciwciał. Aminokwas I o składzie masowym 41,37% C, 8,10% H, 32,16% N oraz 18,37% O, zawiera łańcuch boczny o silnie zasadowych właściwościach, wynikających z obecności fragmentu guanidynowego (-CH4N3). W laboratorium chemicznym aminokwas II można otrzymać́ w wyniku reakcji aldehydu izowalerianowego (3-metylobutanalu) z chlorkiem amonu i cyjankiem sodu oraz następczej hydrolizy w środowisku kwasowym ……..”

Nie, to nie fragment artykułu o koronawirusie, ale początek zadania 4, z którym zmagał się Kacper Siąkała z klasy 3 technik analityk podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Chemicznej. Jego ogromna wiedza i wybitne umiejętności myślenia logiczno-analitycznego sprawiły, że może już cieszyć się zaszczytnym tytułem finalisty tej Olimpiady. Dodatkowo ma zapewnione 100% z matury z chemii na poziomie rozszerzonym, a to nie koniec możliwości, które ten sukces mu przyniesie.

Kacper jesteś mądrym i wrażliwym człowiekiem i życzymy Ci spełniania marzeń. Udowodniłeś przede wszystkim sobie, że masz nieograniczone możliwości, dlatego życzymy abyś je właściwie wykorzystał. Co prawda jeszcze przed Tobą zmagania finałowe i walka o tytuł laureata, ale teraz już nic nie musisz, teraz tylko możesz…

Nie sposób nie wspomnieć o Twoich kolegach, Radku i Bartku, którzy w poprzednich latach również cieszyli się z tego wyjątkowego sukcesu.