Wydarzenia

Kolejna prelekcja historyczna

Czasy się zmieniają (na szczęście nie zawsze na gorsze)i sposoby dotarcia do młodzieży z wiedzą- również. 13 stycznia br. odbyła się kolejna z cyklicznych prelekcji, które są przygotowane przez historyków przy współpracy z polonistkami. Ostatnia stanowiła jakby ciąg dalszy, opisywanej już tu, konferencji naukowej “Pamiętajmy o Auschwitz” z 10.01.2014r.
Uczniowie wielu klas mogli obejrzeć w 3 turach wystawę “Niemiecki nazistowski obóz zagłady”, a także posłuchać ciekawego i dynamicznego wykładu pana Pawła Czarnucha. W związku z rocznicą Marszu Śmierci, który w styczniu 1945 roku przechodził przez nasze miasto, nacisk był położony głownie na tę tematykę. Pani Lidia Różacka zadbała o materiał filmowy w postaci 2 dokumentów Centropy: “Żeby nie umarła pamięć” (o Tosi Silberring z Krakowa) i “Od Terezina przez Auschwitz do Bergen-Belsen (o Czeszce Dagmar).
Oboje nauczyciele zachęcali też do udziału w rajdzie upamiętniającym smutną rocznicę, również tu zrelacjonowanym przez jego pomysłodawcę- pana Adama Ptasznego.
Warte pochwały jest godne zachowanie naszej młodzieży, z której większość z uwagą obejrzała wystawę, a z powagą filmy.
Zdjęcia wykonał Franek z IIItb, obsługą sprzętu zajęli się Bartek z Itd oraz Kamila, Damian, Kuba i Kamil M. z IIItb. Wszystkim im organizatorzy dziękują.