Informacja nadesłana przez Naczelnika Wydziału Edukacji w Jastrzębiu-Zdroju:
SZANOWNI MIESZKAŃCY JASTRZĘBIA-ZDROJU
W czerwcu 2013 roku mija 50-ta rocznica uzyskania praw miejskich przez Jastrzębie-Zdrój. Jubileusz stwarza okazję do wspomnień oraz dyskusji na temat aktualnych spraw i przyszłości miasta. W związku z tym, zapraszamy mieszkańców miasta do udziału w konkursie zatytułowanym „Moje Jastrzębie-Zdrój”, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju – Pan Marian Janecki.
W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy miasta, bez względu na wiek (zapraszamy również młodzież i najstarszych mieszkańców miasta). Warunkiem udziału jest
nadesłanie pracy na temat: Czym dla mnie jest Jastrzębie-Zdrój? do 31. marca 2013 roku.
Pytania ukierunkowujące:
1. O czym byś pomyślał, gdyby Cię zapytać: co w Jastrzębiu-Zdroju jest najbardziej jastrzębskie (co uważasz za symbol miasta)?
2. Czy uważasz Jastrzębie-Zdrój za wielkie miasto? Jeśli tak, to na czym, Twoim zdaniem, polega wielkomiejskość Jastrzębia? Jakie instytucje jastrzębskie, według Ciebie, mają ogólnopolskie znaczenie?
3. Czy Jastrzębie-Zdrój jest dla Ciebie miastem nowoczesnym? Która część miasta Jastrzębia najbardziej Ci się podoba i dlaczego? Gdzie lokalizujesz i co sądzisz o centrum Jastrzębia?
4. Co sądzisz o kierunkach i tempie rozwoju gospodarczego, kulturalnego i architektoniczno-urbanistycznego miasta?
5. Jakie zmiany w Jastrzębiu-Zdroju w ciągu minionych 50 lat uważasz za najważniejsze?
6. Jakim miastem jest dla Ciebie Jastrzębie-Zdrój z punktu widzenia funkcji, które pełni i składu społecznego ludności?
7. Jak oceniasz Jastrzębie-Zdrój na tle innych, znanych Ci miast na Śląsku (w Polsce)? Czym Jastrzębie-Zdrój różni się od tych miast, w czym podoba Ci się więcej, w czym mniej?
8. Co sądzisz o mieszkańcach naszego miasta (o starych i nowych, o robotnikach i inteligentach, o kobietach i mężczyznach, studentach i młodzieży)? Czy, Twoim zdaniem, istnieją cechy wspólne wszystkich mieszkańców Jastrzębia Zdroju?
9. Czy czujesz się jastrzębianinem? Co Cię najbardziej wiąże z tym miastem?
10. Z jakiego regionu/regionów Polski praktykowane są w Twoim domu tradycje (zwyczaje świąteczne, potrawy, gwara)? Jaki jest Twój stosunek do tradycji śląskiej?
11. Czy w Jastrzębiu-Zdroju znajdujesz i widzisz możliwość zaspokojenia swoich wszystkich potrzeb materialnych i kulturalnych?
12. Czy chciałbyś wyjechać z Jastrzębia-Zdroju? Jeśli tak, to dokąd i dlaczego?
13. Z jakim środowiskiem najchętniej utrzymujesz kontakty (z członkami bliższej i dalszej rodziny, kolegami z zakładu pracy, innymi znajomymi i przyjaciółmi)? Z kim jeszcze?
14. Podziel się uwagami na temat swych kontaktów z kierownictwem swego zakładu pracy, instytucjami jastrzębskimi, przedstawicielami władz miejskich.
15. Czy są sprawy/rzeczy, które udało Ci się dokonać, mieszkając w tym mieście, a które prawdopodobnie nie osiągnąłbyś, mieszkając w innym mieście?
Warunki techniczne konkursu:
Pracę należy przygotować na komputerze (edytor Microsoft Word, czcionka 12 Times New Roman). Można również napisać ręcznie lub w postaci nagrania na płycie CD lub DVD i przesłać drogą elektroniczną lub listowną na adres:
jastrzebie50lat.konkurs@gmail.com lub Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, Wydział Edukacji, Al. Piłsudskiego 60, 44-335 Jastrzębie-Zdrój z dopiskiem KONKURS.
Nadesłane prace zostaną zakodowane numerem konkursowym. Komisja konkursowa wyłoni 10 najciekawszych prac, które zostaną nagrodzone. Wykaz nagród zostanie podany w terminie późniejszym. Dodatkową nagrodą będzie opublikowanie fragmentów lub całości pracy w lokalnych mediach. Uczestnicy konkursu zostaną również zaproszeni do udziału w sondażu.
Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie przy współpracy Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju.
Cele konkursu pt. „Moje Jastrzębie-Zdrój”:
– diagnoza kierunków przeobrażeń społecznych w mieście,
– rozpoznanie i ocena zjawisk i procesów społecznych,
– zdiagnozowanie, w jaki sposób kształtują się relacje społeczne w mieście,
– rozpoznanie oczekiwań społeczności miasta poprzez poznanie konkretnych rozwiązań i propozycji.
– kształtowanie postaw prospołecznych wśród mieszkańców miasta.