Wydarzenia

Królowa nauk – matematyka

„…Czas nie stoi w miejscu, wręcz przeciwnie. Chociaż wydaje się, że znaleźliśmy się w podobnej sytuacji, to jednak w naszym życiu, w życiu tej szkoły wiele się zmieniło, bo przecież wraz z upływającym czasem  zmiany są nieuniknione. I tak – cześć naszych uczniów znalazła się już w gronie absolwentów, nazwiska innych zapisane zostały w nowych dziennikach lekcyjnych, a i my jesteśmy inni niż przed rokiem. Jest jednak coś, co powtarza się i łączy, fascynuje nas, intryguje, stanowi wyzwanie, interesuje – królowa nauk, za jaką nie bez powodu uważa się matematykę.  To ona – nauka niełatwa, ale właśnie, dlatego piękna, spowodowała to spotkanie, które, chociaż jest swego rodzaju rywalizacją, to jednak jednoczy tych, którzy mają na jej temat wiele do powiedzenia”…

14 kwietnia na uroczystej gali królowa nauk – matematyka zgromadziła w murach Zespołu Szkół nr 6 swoich wybrańców: jastrzębskich maturzystów i ich młodszych kolegów.

Ci pierwsi rywalizowali ze sobą 16 marca w tej szkole uczestnicząc w VI Miejskim Matematycznym Maratonie Maturzystów miasta Jastrzębia – Zdroju. Nie przypadkowo w nazwie konkursu znalazło się słowo „maraton”. Każda drużyna miała do rozwiązania 160 zadań i mogła zdobyć 280 punktów, zmagania trwały 4 godziny.

To wielkie przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie inicjatorka doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz pani Prezydent Miasta Anna Hetman, która objęła patronat nad Maratonem.

Emocje, jakie towarzyszyły młodzieży podczas Maratonu były bardzo duże, rywalizacja bardzo pozytywna, praca w zespole kreatywna.

Najlepszymi spośród 7 drużyn jastrzębskich szkół okazali się:

I miejsce – Marta Slaczałek, Mateusz Pawlik, Krzysztof Bondos, (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 6)

II miejsce –– Grzegorz Czyż,  Krzysztof Gajda, Wojciech Grygierek (drużyna reprezentująca technikum z Zespołu Szkół nr 6)

III  miejsce –– Tobiasz Dresher, Katarzyna Mańka, Kinga Morciś (drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 2)

Wyróżnienie otrzymała drużyna reprezentująca liceum z Zespołu Szkół nr 1 w składzie Michalina Waniewska, Damian Schmidt, Krzysztof Sobocik.

Ale to nie wszystko co działo się w Zespole Szkół nr 6. Młodsi koledzy  uczestniczyli w finale XIII Miejskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Patronat konkursu objęła Prezydent Miasta Jastrzębia – Zdroju Pani Anna Hetman. Stroną organizacyjną przedsięwzięcia zajęli się dyrektor ZS nr 6 Jerzy Maduzia,  doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska oraz wybrani nauczyciele matematyki pracujący w komisji konkursowej.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: szkolnym (19 stycznia 2016  roku)  i miejskim – finał 14 kwietnia br. Do etapu miejskiego zakwalifikowało się 16  uczniów z jastrzębskich szkół.

Uczniowie, którzy zmierzyli się z zawiłościami matematycznymi mieli do rozwiązania 8 zadań otwartych o podwyższonym stopniu trudności. Czas na rozwiązanie zadań wynosił  90 minut.

W czasie, gdy komisja oceniała konkursowe prace, uczniowie brali udział w warsztatach, które prowadziła pani Barbara Halska.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Anna Bernaś z Zespołu Szkół nr 1

II miejsce – Mateusz Adamczyk z Zespołu Szkół nr 3

III miejsce – Przemysław Chodór z Zespołu Szkół nr 6

Wyróżnienia otrzymali:

Paweł Marcinowski z Zespołu Szkół nr 1, Zofia Stawowy  z Zespołu Szkół nr 6 oraz Artur Janeta Zespołu Szkół nr 3

Część artystyczną konkursu przygotowała młodzież  Zespole Szkół Nr 6. Swoją obecnością uświetnili tę uroczystość Przewodniczący Rady Miasta pan Łukasz Kasza, Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta pani Anna Toborowicz, przedstawiciel biura poselskiego posła na sejm RP Krzysztofa Gadowskiego,  Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół nr 6 pani Małgorzata Dobrodziej oraz zaproszeni nauczyciele jastrzębskich szkół.

Nagrody ufundowali: Prezydent  Miasta Jastrzębie-Zdrój, Poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski, Rada Rodziców w ZS nr 6, Stowarzyszenie Kreatywnych Nauczycieli, Jastrzębska Spółka Kolejowa, Firma Handlowo Produkcyjna  ELA z Jastrzębia, Pan Łukasz Olszewski ze sklepu internetowego Prostalekcja.pl, Dyrekcja Zespołu Szkół nr 6,

Wszystkim gratuluję i życzę dalszego pasjonowania się matematyką

doradca metodyczny matematyki Ewa Szatkowska.

[nggallery id=111]

Dodaj komentarz