Lekcja wychowania obywatelskiego z samorządowcami

W piątkowe popołudnie, 16 lutego br., klasa 2C pod opieką swego historyka, pana Jacka Borkowskiego, udała się do MOK-u, aby wziąć udział w spotkaniu z cyklu “O mieście bez politykowania”. Tym razem gościem był prezydent Słupska- pan Robert Biedroń, poseł na sejm poprzedniej kadencji, współzałożyciel Kampanii Przeciw Homofobii oraz działacz wielu polskich i zagranicznych organizacji praw człowieka. Obowiązki gospodyni pełniła, jak ją nazywał przybyły: prezydentka Jastrzębia-Zdroju pani Anna Hetman. W spotkaniu uczestniczyli też- poza swoimi zajęciami- uczniowie innych klas naszej szkoły, liczni absolwenci i kilku nauczycieli. Młodzież miała okazję posłuchać mądrego, pogodnego i kulturalnego człowieka, z dystansem do siebie.

Przybyło tak wielu ludzi  w różnym wieku, również z ościennych miast, że część musiała stać. (To także przykra lekcja: Jak nie kompromitować się publicznie dezorganizacją. ). Nikt jednak nie zrezygnował i zadawano wiele pytań. Wśród (grzecznie ale merytorycznie) indagujących znalazł się też nasz przedstawiciel- Kacper z 2C, reprezentujący jednocześnie Młodzieżową Radę Miasta.

Robert Biedroń dzielił się swoimi doświadczeniami samorządowca. Opowiadał o codziennej pracy prezydenta miasta, zwracając szczególną uwagę na transparentność działań nie tylko swojego stanowiska, ale także innych miejskich decydentów. Podkreślał wagę oszczędzania pieniędzy publicznych, kontaktów z mieszkańcami, w tym uczniami, oraz połączeń kolejowych. Zachęcał do działań obywatelskich.

Oby więc nasza młodzież dzięki takim wydarzeniom włączała się w budowanie społeczeństwa demokratycznego, świadomego swych praw.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Natalia Moczoł, portal tujastrzebie.pl