Makramowe barwy niepodległości na miękkim dysku

W ramach honorowania rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę oraz rozwijania zdolności uczniów ‘Sobieskiego’ – pojechaliśmy (nie po raz pierwszy i ostatni) do Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Klasa 3ib zwiedziła, 22 stycznia 2019 r., najpierw  wystawę czasową “Od Czytelni Polskiej do Rzeczypospolitej Polskiej”. Na ekspozycji zaprezentowane zostały polonika z czasów austriackich, eksponaty związane z burzliwymi dziejami I wojny światowej oraz czasem przemian politycznych, oczekiwaniem na plebiscyt i okresem Powstań Śląskich. Była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć te zbiory muzeum, które na co dzień nie są prezentowane. Pani przewodniczka podkreślała szczególnie fakt, iż w czasie wielkiej wojny – austriackie wówczas Bielsko i Biała – stały się miastami szpitali i uchodźców, szczególnie z Galicji.

Następnie przeszliśmy do sali warsztatowej, gdzie poznawaliśmy makramę, czyli starożytną sztukę wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów czy szydełka. Każdy z nas mógł stworzyć- na specjalnym miękkim dysku, używając tylko dłoni: biało-czerwony breloczek lub plecionkę. Nasi informatycy pracowali w takiej ciszy i skupieniu, iż druga pani instruktorka myślała, że jeszcze grupa nie przyszła na zajęcia. 🙂 Dołączone do niniejszej relacji zdjęcia potwierdzają zaangażowanie nie tylko uczniów, ale i towarzyszącej nam anglistki klasy – pani Joanny Seweryn. Jednakowoż, chociaż nie tworzyliśmy sztuki na czas, to pierwsi zakończyli swe dzieła: Jakub M., Michał P. i Daniel J. Niżej podpisana – nie bez pomocy i problemów – ostatnia.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: dwa z wystawy – jej kurator Jacek Proszyk; reszta – Lidia Różacka