Kącik sportowy Wydarzenia

Mistrzyni z 2A – Zuzanna Jaskulska

1. POCZĄTKI:
Pasje sportowe Zuzanna Jaskulska objawiła już w wieku 5 lat. Na ślizgawkę zaprowadziła ją mama, a potem po 6 latach poznała swoją obecną przyjaciółkę, która pomagała jej zagłębiać tajniki jazdy figurowej. Natomiast rolki figurowe przyszły samoistnie, po prostu trzeba było utrzymać formę poza sezonem, a to – według Zuzi – najłatwiejszy sposób. Na dobre jej przygoda z łyżwiarstwem figurowym rozpoczęła się w grudniu 2018 roku, natomiast z rolkarstwem figurowym – w kwietniu 2019.
2. TRUDNOŚCI:
Od samego początku bardzo dużą trudność stanowił dla Zuzanny brak stałego kontaktu z trenerem, spowodowany brakiem sekcji łyżwiarstwa figurowego i łyżwiarstwa rolkarskiego w Jastrzębiu-Zdroju.
3. OSOBY WSPIERAJĄCE:
Najbardziej pomagają Zuzi zdecydowanie rodzice oraz jej przyjaciele.
4. PIERWSZE SUKCESY:
W maju 2021 roku Zuzia wystartowała w swoich pierwszych zawodach w rolkarstwie figurowym, zajmując wysokie III miejsce. Następnie we wrześniu tego samego roku wzięła udział w Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Cieszynie. Był to dla niej niezmiernie trudny i wymagający przejazd, ponieważ jej program był bardzo długi. Startowała w zupełnie nowej kategorii jako samouk – z zawodniczkami trenującymi wiele lat pod okiem trenerów. Jednak przeciwności losu nie przeszkodziły naszej Zuzannie w osiągnięciu sukcesu i ponownie stanęła na III stopniu podium.
5. KOLEJNE ZAWODY I SUKCESY:
Spontaniczną decyzją miesiąc później Zuzia wystartowała w pierwszych zawodach w łyżwiarstwie figurowym w Krynicy, na których zajęła I miejsce. Kolejny etap stanowiły regularne starty w zawodach co 2-3 tygodnie. Były to: Zawody o Złotą Lampkę Górniczą w Katowicach, Puchar Ziemi Oświęcimskiej, Puchar Cieszyna, Zawody o Diamentowy Spin w Katowicach, Piastowski Piruet w Cieszynie oraz Puchar Poznania, na których Zuzanna zajęła kolejno I, I, I, V, II oraz I miejsca.
6. INNE SPEKTAKULARNE DZIAŁANIA:
W przerwach pomiędzy występami Zuzia miała okazję kilkukrotnie zaprezentować się podczas meczów jastrzębskiej drużyny hokejowej JKH GKS. W sezonie 2021/22 zakończyła starty na łyżwach, jednak ma jeszcze w planach starty na rolkach figurowych i przygotowania do Mistrzostw Polski, które w bieżącym roku odbędą się w czerwcu – w Brwinowie k. Warszawy.
7. SYSTEM I CZAS TRENINGÓW ZUZI:
Od października do marca na treningi poświęca ona średnio od 12 do 16 h tygodniowo, wliczając w to treningi na lodzie, poza lodem (tak zwane office), rozciąganie, treningi siłowe oraz wytrzymałościowe. W sezonie rolkarskim Zuzanna trenuje 7-10 h w taki sam sposób jak w sezonie łyżwiarskim, zamieniając łyżwy na rolki.
8. IDOLE SPORTOWI:
Do ulubionych łyżwiarzy Zuzanny należy m.in. Rosjanka Alexandra Trusova, ale nie nazywa tych mistrzów i mistrzyń wzorcami. Bardzo jej się podoba ich jazda, jednak nie kieruje się nimi w swoich treningach i występach.
9. EWENTUALNE INNE POZASPORTOWE PASJE:
Zuzanna nie ma takich rzeczy. Łyżwiarstwo i rolkarstwo pochłania tyle jej czasu, że kiedy już jest wolne – chce spędzić te chwile z rodziną lub najbliższymi przyjaciółmi.
10. PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ ZWIĄZANE ZE SPORTEM:
Nasza zdolna Zuzia chciałabym zrobić kursy instruktorskie, być może trenerskie i zacząć pracę w klubie, z perspektywą na założenie własnego.
11. PLANY NA STUDIOWANIE:
Zuzanna bierze pod uwagę psychologię na poznańskim Uniwersytecie SWPS, ale nie przywiązuje się jeszcze do tego, bo uważa, ma bardzo dużo czasu na zastanowienie się.
12. NIEKONIECZNOŚĆ CREDA, MOTTA, CYTATU…
Zuzia sądzi, że nie ma czegoś takiego. „Motywacje trzeba znaleźć w sobie i żaden cytat nie pomoże, jeśli się nie ma na coś ochoty/siły.”

Niech te mądre, pożyteczne i przekonujące słowa Zuzanny będą ważną wskazówką dla całej społeczności ‘Sobieskiego’. Nasza uczennica i koleżanka osiągnęła tak bardzo wiele własnym wysiłkiem, samodzielnością, wytrwałością i samodyscypliną – i nie poprzestaje na tym. Podziwiamy Zuzię, jesteśmy z niej dumni i uradowani, że taka zdolna Osoba wybrała akurat naszą szkołę. Życzymy Zuzannie dalszych sukcesów (nie tylko sportowych) znalezienia trenera i bycia idolką, istruktorką i trenerką też dla innych – jeśli będzie chciała.

Tekst: Na podstawie wypowiedzi Bohaterki artykułu – Jarosław Grycman i Lidia Różacka
Zdęcia: Archiwum prywatne uczennicy