Programy Unijne Wydarzenia

Most to temat rzeka.

We wtorek 23.05 br. w auli Zespołu Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się spotkanie z p. Marcinem Boratynem – kierownikiem Galerii Historii Miasta oraz autorem wielu pozycji książkowych, a także filmów o naszym mieście. Tytuł wydarzenia “Długa droga do wolności – historia łączy narody.”
nawiązuje do tematyki polsko-niemieckiego projektu historyczno-językowego pt. “Budowanie mostów – Brücken bauen”, w ramach którego odbyło się to przedsięwzięcie. Zgromadzona publiczność miała okazję zapoznać się z dokonaniami transgranicznej współpracy młodzieży z IV LO w Jastrzębiu-Zdroju oraz Geschwister-Scholl-Gymnasium-Taucha koło Lipska.

Zadania zaplanowane zostały na okres od stycznia do października 2017 r., na który przewidziana jest wycieczka połączona ze wspólnym spotkaniem młodzieży w Görlitz. Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu edukacyjnego eTwinning. Wykorzystując nowoczesne platformy i aplikacje, młodzi ludzie z obu krajów zdobywają i dzielą się wiedzą z historii regionu, poznają warunki życia w czasach PRL i NRD oraz szlifują porozumiewanie się w języku niemieckim.

Część historyczna spotkania poświęcona była powojennym relacjom polsko-niemieckim oraz wpływie Solidarności na zburzenie muru berlińskiego. P. Marcin Boratyn odpowiadał na pytania związane z położeniem Jastrzębia-Zdroju
na mapie historycznej Polski, m.in. o działalność opozycji w latach 80-tych ubiegłego wieku, strajkach i Porozumieniu Jastrzębskim. Takie inicjatywy mają na celu poszerzanie zakresu pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywują do nauki i otwarcia na Europę.
Na szczególne słowa uznania zasługują uczestnicy projektu: Kamila, Marta, Agata i Aleksander z kl. 1A, Amelia, Dominika, Kacper i Marcin z kl. 1C oraz Elżbieta, Tomasz, Michał i Leszek reprezentujący kl. 1D.
Bezcennego wsparcia merytorycznego udzielili p. Bożena Rejszel oraz p. Jacek Borkowski. Dokumentację fotograficzną ze spotkania zawdzięczamy Jakubowi z kl. 2C. Nad skomplikowaną obsługą techniczną czuwał – jak zwykle profesjonalnie – Jacek z kl. 1me. Autorami i koordynatorami działań projektu eTwinning
„Budowanie mostów” po obu stronach Odry są p.Marco Schöber i p.Wojciech Warchał.
Pod poniższymi linkami znajdują się informacje o Naszym projekcie:
http://jastrzebiezdroj.naszemiasto.pl/artykul/wspolny-projekt-szkol-z-jastrzebia-i-niemiec-musicie-to,4126130,artgal,t,id,tm.html
http://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,licealisci-z-jastrzebia-pokaza-efekty-miedzynarodowego-projektu-historyczno-jezykowego,wia5-3277-13170.html
http://jasnet.pl/?m=wydarzenia&id=43606
http://jas24info.pl/nowosci/historia-laczy-narody-dobra-lekcja-w-sobieskim/


Dodaj komentarz