Wydarzenia

Muzealne poznawanie noblistów, podróżników i pisarzy

20 września br. obfitował w kilka ciekawych i kształcących wydarzeń, chociaż poza murami szkoły. Nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby poznawać wybitne osobowości i inne kontynenty. Wystarczy umówić zwiedzanie wystawy w Muzeum Miejskim w Żorach. Tak też uczyniły polonistki klasy 2AD – Marta Chałupka i Lidia Różacka. Efekt przeszedł nasze oczekiwania. Nie dosyć, że zbiory oraz przestrzenna i nowoczesna aranżacja wnętrza zachwycają, to jeszcze pan asystent muzealny Tomasz Górecki opowiadał nam o wszystkim zajmująco i ze szczerym zaangażowaniem. Ponieważ w Żorach akurat trwały IV Dni Kultury Żydowskiej, mogliśmy posłuchać i zobaczyć pamiątki po niemieckojęzycznych Żydach o światowej sławie – urodzonym w tym mieście w r.1888 Ottonie Sternie – laureacie Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki oraz pisarce i dziennikarce rozmiłowanej w Afryce – Stefanie Zweig. Następnie przeszliśmy na zewnętrzną część muzeum. Obejrzeliśmy tam rzeźby wykonane w Burkina Faso, przedstawiającą nastoletnią Stefanię, jej kenijskiego przyjaciela oraz głaz upamiętniający tę autorkę bestsellerowej powieści autobiograficznej pt.”Nigdzie w Afryce”, która została zekranizowana, a niemiecki film o tym samym tytule [UWAGA MATURZYŚCI!]- otrzymał w 2003 roku Oscara dla najlepszego dzieła nieanglojęzycznego oraz 2 inne prestiżowe nagrody i 4 nominacje.

Natomiast we wnętrzu budynku mogliśmy zobaczyć imponującą wystawę stałą pt.”Polskie poznawanie świata”. Pan przewodnik omówił szczegółowo, ciekawie i anegdotycznie zbiory z wypraw pracowników muzeum, w tym z jego udziałem, do krajów afrykańskich i innych. Bardzo zainteresowały nas zgromadzone rzeźby duchów przodków – wielkości lalek, ubrania z surowców afrykańskich i niezwykłe instrumenty muzyczne.

Tego dnia mieliśmy jeszcze dodatkowe plany edukacyjne i nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich eksponatów, ale chętnie zawitamy do Muzeum Miejskiego w Żorach ponownie.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka

[nggallery id=299]