Wydarzenia

Narodowe Czytanie “Balladyny” Juliusza Słowackiego

“Jak mało malin! a jakie czerwone jak krew/ Gdzie moja siostra? musiała na prawo/ Pójść i napełnić malinami dzbanek…”

Narodowe Czytanie – polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie, również w środkach masowego przekazu; zapoczątkowana w 2012. (Wikipedia)

Akcja ta  została zainicjowana przez poprzedniego prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego i jest kontynuowana przez obecnego – Andrzeja Dudę. W kolejnych latach czytano: dzieła Aleksandra Fredry, “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis”Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i nowele polskie. Natomiast na 5 września 2020 roku wybrano “Balladynę” Juliusza Słowackiego. Ponieważ też dzień wypadał w sobotę, w naszej szkole zorganizowaliśmy Narodowe Czytanie 9 września. Do tej inicjatywy  przystąpili uczniowie  z następujących klas: 1me, 1pr, 2Ga, 2Gam, 2Geg, 2Pel, 3C, 3el, 4an, 4el, 4ib, 4in. W większości młodzież odczytywała wybrane przez polonistów fragmenty dramatu Słowackiego – indywidualnie i z podziałem na role, ale również obejrzała retransmisję uroczystości z Ogrodu Saskiego w Warszawie. Wspomnialiśmy też wspaniałą inscenizację tego dramatu, którą część klas widziała w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, a także oglądaliśmy różne wydania książkowe tego dzieła i plakaty artystyczne do spektakli.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcia: Julia Sosna-Iglikowska, Tatiana Żmij, Lidia Różacka

[nggallery id=371]