ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 6 IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO

Zobacz zdjęcie

Nasze Greckie Wakacje

Wszystko zaczęło się pod koniec zeszłego roku szkolnego od informacji pani Barbary Halskiej – “Kto nie ma jeszcze 18 lat, może wygrać wyjazd do Grecji.” Wstępnie zanosiło się na dwa zespoły z zeszłorocznych infmiss: 1ib i 2ai, które po przetasowaniach ostatecznie połączyły siły. Najpierw Wiktoria Kapusta z panem Wacławem Gardziejewskim opracowali scenariusz a po kilku dniach spotkali się z Alicją Łuczak i Aleksandrą Chylińską, by nakręcić ujęcia do filmu. Następnie Alicja Łuczak i Aleksandra Chylińska zmontowały filmik i czekaliśmy na rozstrzygnięcie konkursu. Dziwnie było spędzić ostatnie dni czerwca w szkole, ale opłaciło się, gdyż pod koniec sierpnia mogłyśmy odbyć ufundowaną przez Microsoft wycieczkę do Grecji.

Nasza grecka, niesamowita przygoda informatyczna, rozpoczęła się w sierpniową niedzielę, około 5 rano, kiedy to wyruszyłyśmy w składzie Aleksandra Chylińska, Wiktoria Kapusta i Alicja Łuczak pod opieką pani profesor Joanny Seweryn, w drogę do Katowic, by tam wyjątkowo szybkim pociągiem odjechać z dworca o 6.49 – prosto do Warszawy. Następnie pojechałyśmy taksówką na lotnisko im. F.Chopina i tam poznałyśmy resztę polskiej ekipy, która jak się później okazało – była bardzo zgrana. Dla niektórych z nas był to pierwszy lot samolotem, co stanowiło niesamowite przeżycie. Leciałyśmy do Rzymu, a stamtąd do Aten, gdzie wylądowałyśmy około 19.00 miejscowego czasu (w Grecji jest on przesunięty o godzinę do przodu). W Atenach czekał autokar i zawiózł nas do hotelu, który wprawił wszystkich w oszołomienie. Był przecudowny!  Na początku się rejestrowałyśmy. Każda dziewczyna (a było nas ponad 150 z całej Europy Centralnej i Wschodniej) dostała laptop na czas tego wydarzenia. Potem poszłyśmy do pokojów i już mogłyśmy odpocząć. Na koniec odbyła kolacja na dachu hotelu, który posiadał duży taras i widok na Akropol.

Następnego dnia między 7.00  a 9.00 serwowano śniadanie w formie obfitego szwedzkiego stołu, pełnego różnorodnych potraw,  i każdy jadł,  ile tylko mógł zmieścić w żołądku. Potem nastąpiło oficjalne przywitanie przybyłych przez organizatorów i rozpoczął się szereg interesujących wykładów: The future of AI in the Era of IoT, AI Backstage -What is the power behind?, AI for fun (demos around AI Schools), AI Labs and intelligent Kiosk. W międzyczasie były przerwy na kawę, ciasta i lunch. Po południu miały miejsce warsztaty i robiłyśmy różne rzeczy na komputerach, korzystając oczywiście z programów Microsoftu, który był organizatorem. Wśród warsztatów  znalazły się tematy powiązane z narzędziami z zakresu sztucznej inteligencji: Padlet Intro, Onboarding with Translator, Collaboration with Minecraft, Intro to IoT, MakeCode, Paint 3D/Photo apps. Wieczorem odbyło wyjście na kolację do ciekawego parku-restauracji, specjalnie wystylizowanego na zaczarowany ogród Alicji w Krainie Czarów.

Trzeciego dnia miałyśmy niezwykle ciekawe zajęcia: Najpierw budowałyśmy robota z klocków Lego Mindstorms i potem go programowałyśmy, aby coś mu się wyświetlało na ekranie, albo żeby na przykład jeździł. Później dostałyśmy micro:bity, czyli takie małe blaszki z diodami i je też się dało zaprogramować, żeby się wyświetlało, co chcemy.  Później konstruowałyśmy z nich i kartoników różne ciekawe przedmioty. Tego dnia na wspomnienie zasługuje także wyjątkowo smaczne jedzonko. Na koniec zajęć, już pod wieczór, odbył się panel Hacking STEM, gdzie robiłyśmy sztuczny palec z kartoników i kabelków, a potem  podpinałyśmy go do takiego zasilacza-sterownika z kablami i plastikowym palcem. Gdy my zginałyśmy nasz palec, to ten plastikowy też się zginał! Ów dzień był wspaniały, ale też spowodował nasze wielkie zmęczone, więc  po zajęciach poszłyśmy od razu do pokojów, aby odpocząć.

Od poranka dalej uczestniczyłyśmy w zajęciach, na których miałyśmy okazję przetestować różne programy i aplikacje Microsoftu: Azure, Cloud, ChatBot. Po południu, w ramach zajęć integracyjnych i panelu aktywizujązego, składałyśmy  szafki z Ikei dla ludzi, którzy ucierpieli na skutek pożarów, jakie jakiś czas temu miały miejsce w Grecji. Następnie pojechałyśmy do miasta na zwiedzanie wspaniałych budowli antycznych, w ramach niezwykle intensywnej gry terenowej. Mogłyśmy na własnej skórze poczuć klimat dawnych lat i obejrzeć bardzo piękne zabytki. Był też czas na posiłek i kupienie pamiątek. Wróciłyśmy późnym wieczorem, ale było bardzo ładnie.

Ostatniego dnia rano, po 8.00, pojechałyśmy nad morze, gdzie miałyśmy do wykonania 7 zadań na laptopach, głównie w poznanym wcześniej programie Microsoft Azure. Później były zabawy na plaży, np. strzelanie z łuku, rzucanie freesbee, przeciąganie liny itp. Potem kąpałyśmy się w morzu, co było cudowne  przy słonecznej pogodzie i cieplutkim morzu z piaszczystym dnem. Czułyśmy się naprawdę ekstra! Kiedy natomiast  zrobiło się ciemno – urządzono dyskotekę. Potem wróciłyśmy do hotelu i zaczęło się pakowanie.

O 3.30 nastąpił wyjazd z hotelu na lotnisko. O 6.40 odbył się wylot do Polski. Znowu bardzo podobała się nam podniebna podróż i widoki z okna samolotu. Po dotarciu do Warszawy  wsiadłyśmy do pociągu do Katowic, a następnie do busa lokalnego przewoźnika, aby dotrzeć do Jastrzębia. Zmęczone, ale również  szczęśliwe, dotarłyśmy do domów. Jednak to, co  mogłyśmy  przeżyć w Grecji,  nawet nam się wcześniej nie śniło i jesteśmy wdzięczne wszystkim nauczycielom  za to, że w nas wierzyli, wspierali nas i pomogli wygrać tę wspaniałą nagrodę, jaką był udział w Alice Envisions the Future AI Bootcamp 2018. Szczególnie serdecznie dziękujemy Barbarze Halskiej za informacje, kontakty i wsparcie w organizacji, Wacławowi Gardziejewskiemu za pomoc w przygotowaniu tekstów i filmiku, dzięki któremu wygraliśmy wyjazd do Grecji, Krystynie Galant za korektę językową, Joannie Seweryn za organizację wyjazdu i opiekę.

Tekst: Wiktoria Kapusta

Korekta merytoryczna: Joanna Seweryn

Korekta językowa: Lidia Różacka

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com