Nasze projekty

Promotorzy:

• Marcin Lasak
  • Krzysztof Smyczek

Zauważono, iż osoby niewidome lub niedowidzące mają problemy w poruszaniu się w miejscach publicznych. System “Nietoperz” wychodzi naprzeciw problemom osób niewidomych lub niedowidzących. Prezentowany system cechuje prostota obsługi, z którą bezproblemowo poradzą sobie osoby niepełnosprawne.

Prace nad systemem nawigacji i ostrzegania osób niewidomych – „Nietoperz”rozpoczęły się we wrześniu 2014 roku. Jest to rozwinięcie projektu „Latarka dla niewidomych”. Dzięki konsultacjom z osobami należącymi do Polskiego Związku Niewidomych w Jastrzębiu-Zdroju, oraz sugestiom osób niewidomych z którymi spotykaliśmy się na międzynarodowych konkursach wynalazków: „INNOWA” w Brukseli, „iENA” w Norymberdze oraz „IWIS” w Warszawie, gdzie prezentowano pracę „Latarka dla niewidomych”, postanowiliśmy podjąć się ulepszenia i modernizacji wynalazku. Osoby niewidome sugerowały aby:

• Zminimalizować urządzenie
  • Ułatwić samodzielne poruszanie się poprzez: zapamiętywanie drogi, charakterystycznych miejsc czy nawet nawigacji.

Osoby niewidome zwracały również uwagę na brak dyskrecji podczas użytkowania „Latarki dla niewidomych”, ponieważ urządzenie wydaje dźwięki wzbudzające zainteresowanie osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. System „Nietoperz”, w założeniu, ma składać się z kamizelki i czapki, do których mocowane są czujniki odległości. Komunikaty głosowe ostrzegające o napotkanej
przeszkodzie przekazywane są bezpośrednio do ucha osoby niepełnosprawnej przy użyciu zestawu słuchawkowego, podłączonego do urządzenia mobilnego, które jest wyposażone w system operacyjny Android. Czujniki mocowane do ubrań i telefon
wysyłający powiadomienia za pośrednictwem zestawu słuchawkowego nie będą przyciągały uwagi przechodniów do osoby niewidomej, poruszającej się po miejscu publicznym, ponieważ osoba niewidoma porusza się w pełni naturalnie, a słuchawki
występują w powszechnym użyciu. Oprócz funkcji ostrzegania osób niewidomych lub niedowidzących o przeszkodach,
system „Nietoperz”, dzięki komunikacji z modułem map, może pełnić funkcję nawigacji dla osób niepełnosprawnych.