Wydarzenia

O rycerstwie XIII wieku słów kilka

W poniedziałek 16 kwietnia br. uczniowie klasy 2 el przeprowadzili ciekawą prelekcję dla młodzieży naszej szkoły. Tematem przewodnim było „Rycerstwo w XIII w.” Przedstawili wiele eksponatów oraz przedmiotów, które na co dzień w dawnych czasach było wykorzystywane przez różne ówczesne stany społeczne. Między innymi przedstawiono stroje kobiece stanu mieszczańskiego i chłopskiego. Przede wszystkim jednak skupili się na zaprezentowaniu ubioru i uzbrojenia rycerstwa ciężko i lekkozbrojnego w tym okresie.

Wielką znajomością tematu wykazał się Łukasz Orszulik, który przeprowadzał tę prelekcję dla młodzieży naszej szkoły. Zaprezentował również tę tematykę w dniu następnym młodzieży francuskiej, która gościła w tych dniach w naszym mieście w ramach corocznej wymiany polsko-francuskiej.

Łukasz Orszulik i Kasper Sabat, który był również mocno zaangażowany w realizacje tego projektu na co dzień są członkami bractwa rycerskiego „ Poczet von Leiningen”. Stąd też ich doskonała znajomość prezentowanej tematyki.
Wspomagali ich koledzy z klasy: Jan Hadalski, Bartłomiej Klocek, Paweł Pojda, Wojciech Rajwa, Rafał Matyja, a także Magdalena Borowiecka z klasy 3A i Małgorzata Pluskota z klasy 1ib.
Nad całością czuwał Marian Janecki.

Dodaj komentarz