Wydarzenia

Ogólnopolska Konferencja Techniczna w Gdańsku

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA TECHNICZNA W GDAŃSKU – KWIECIEŃ 2024 r.

W dniach 12-13 kwietnia 2024 w Zespole Szkół Łączności im Obrońców Poczty Gdańskiej w Gdańsku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Techniczna połączona z finałowa częścią Ogólnopolskiego Konkursu Technicznego “Primus Inter Pares”. Na to ciekawe wydarzenie zostali zaproszeni także przedstawiciele Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, a reprezentowali ją: Jolanta Kłopeć (dyr. szkoły) oraz Zbigniew Pałasz (wicedyrektor i nauczyciel przedmiotów zawodowych). Oba wydarzenia były zorganizowane po raz pierwszy, a ich celem była wspólna dyskusja o szkolnictwie zawodowym w Polsce, o potrzebie kształcenia wykwalifikowanej kadry dla rozwijającego się przemysłu, oraz o trudnościach z jakimi boryka się polskie szkolnictwo zawodowe. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy szkół z wielu miast polskich, przedstawiciele uczelni wyższych, świata biznesu, samorządowcy, oraz reprezentanci kuratorium i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Odbyły się ciekawe dyskusje, wykłady i warsztaty. Konferencja została zorganizowana na bardzo wysokim poziomie, a jej uczestnicy mieli okazję przekonać się, że problemy szkół technicznych w Polsce, niezależnie od tego, czy są to szkoły na północy czy południu, są bardzo podobne. Nie brakuje zdolnych, chcących rozwijać się w zawodach technicznych młodych ludzi, ale zaczyna brakować wykwalifikowanej kadry szkolącej. Warunki jakie proponuje się młodym nauczycielom są mało atrakcyjne dla absolwentów uczelni technicznych, którzy często wybierają inna ścieżkę dalszego rozwoju. Na zdolnych, ambitnych uczniów szkół technicznych czekają zarówno uczelnie wyższe, jak i przemysł, który także wychodzi że swoimi propozycjami form wsparcia kształcenia zawodowego.

O bardzo wysokich umiejętnościach uczniów uczestnicy spotkania w Gdańsku mogli przekonać się również podczas zorganizowanych po raz pierwszy zawodów technicznych w kategorii: automatyka i robotyka, oraz informatyka i programowanie. Do zawodów zgłosiły się 182 zespoły z całej Polski. Do części finałowej zakwalifikowało się 6 zespolow: z Łomży, Krakowa, Opola, Rokietnicy, Wejherowa i Gdańska.

Całe wydarzenie w Gdańsku było zorganizowane po raz pierwszy, jego inicjatorzy zapowiedzieli kolejne edycje. Czas spędzony na konferencji został ubogacony także możliwością zwiedzania Muzeum Bursztynu, oraz wizytą na Politechnice Gdańskiej.

W muzeum mieliśmy okazję podziwiać piękne bursztynowe dzieła, oraz zapoznać się z historią powstania tego wyjątkowego kruszcu, który powstaje z żywicy przez ponad dwa i pół miliona lat.

Na Politechnice przedstawiono nam laboratorium rzeczywistości wirtualnej, w której mogliśmy poczuć się niczym w Matrixie. Zaprezentowano także rozwiązania technologiczne związane z badaniem wysokich napięć.

Ciekawym doświadczeniem była też możliwość zapoznania się z bazą i wyposażeniem gdańskiego Technikum Łączności. Nowoczesne pracownie, roboty, komputery, to dziś standardowe (choć bardzo kosztowne) wyposażenie dobrej szkoły technicznej. Była okazja do podzielenia się wiedzą i spostrzeżeniami z dyrektorami i nauczycielami innych szkół technicznych w Polsce (m.in z Wejherowa, Szczecina, Brzegu, Opola, Rokietnicy, Krakowa).

Organizatorzy zapewnili uczestnikom nocleg w szkolnym internacie, który mieści się w budynku poczty gdańskiej, tym samym, którego bronili odważnie mieszkańcy Gdańska na początku II wojny światowej. Tragiczna historia tego wydarzenia została upamiętniona w postaci odcisków dłoni na murze przy poczcie, gdzie zebrano obrońców, których później rozstrzelano. Wśród nich była mała dziewczynka o imieniu Erwinka.

Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom za zaproszenie do Gdańska. Czas spędzony na konferencji, możliwość poznania ciekawych ludzi, rozmów o sprawach i problemach wspólnych, związanych z edukacją techniczną, szukanie sposobów ich rozwiązywania, to wszystko są ważne elementy rozwoju i pozwalają na wykorzystanie nowych pomysłów . Dziękujemy za miłe przyjęcie w szkole, oraz możliwość odwiedzenia innych ciekawych miejsc w Gdańsku (Długi Targ z malowniczą rzeką Motławą, Stocznia, Kościoły, a wśród nich kościół Św. Brygidy z pięknym bursztynowym ołtarzem.

Czas spędzony na konferencji, oraz poza długo pozostanie w naszej pamięci. Wierzymy też, że jest to początek międzyszkolnej współpracy. Organizatorom serdecznie gratulujemy pomysłu i profesjonalnej realizacji.