Pamięć o wielokulturowości

Przedstawiciele naszej społeczności, w osobach uczniów kl.4ma, ich wychowawcy p.Adama Śmigielskiego i polonistki- uczestniczyli, zaproszeni przez organizatorów- w II Dniach Kultury Żydowskiej w Żorach “Przywrócić pamięci” (5-6X2017). Wcześniej wybraliśmy z bogatego programu warszataty języka hebrajskiego. Prowadziła je studentka IV roku judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opowiedziała nam też o jidysz oraz współczesnych Izraelczykach. W jej  wykładzie i projekcji slajdów wraz z nami wziął też spontanicznie udział prezydent Żor, p.Waldemar Socha. Nasi mechatronicy wyróżnili się bardzo poprawnym czytaniem hebrajskich słów.

Następnie, mimo coraz ulewniejszego deszczu, udaliśmy pod wodzą Daniela- jedynego żorzanina w naszych szeregach, na cmentarz żydowski. Tam czekali na nas: inicjatorka całego przedsięwzięcia- p.Agnieszka Kraińska, politolożka z LO im.K.Miarki i edukatorka Forum Dialogu, oraz p.Jan Delowicz- przewodnik miejski, społecznik i autor ważnych publikacji historycznych (w tym o bitwie o jastrzębską Bożą Górę). Dziewczęta i chłopcy cierpliwie i bez narzekania na pogodę wysłuchali informacji o historii żydowskiej społeczności i jej nekropolii. Później każdy z nas zapalił znicz pamięci na wybranej przez siebie mogile.

PS. Cytat o nas z profilu fb. wydarzenia: “Dni Kultury Żydowskiej w Żorach Uczniowie Technikum wspaniali! Już dawno tak dobrze ułożonych młodych ludzi nie spotkałam:) Brawo dla wychowawcy! i p. Lidii Różackiej.”

tekst i zdjęcia: w.w. i pochwalona 🙂