Wydarzenia

Nasz poczet sztandarowy honorował rocznicę wyzwolenia miasta

26 marca przypada rocznica wyzwolenia Jastrzębia w r.1945 przez wojska radzieckie spod okupacji niemieckiej. Co roku odbywa się wtedy uroczystość pod pomnikiem na Bożej Górze, w której nasz poczet bierze udział, obok przedstawicieli władz miasta, służb mundurowych i konsulatów. Tym razem ‘Sobieskiego’ reprezentowali: Patryk Doktorczyk z kl.IVtm, Daria Majka z kl.IIA i Aleksandra Kaczówka z kl.IID oraz jedna z opiekunek pocztu: p.Lidia Różacka.
Po raz pierwszy (i zapewne nie ostatni) najpierw złożono kwiaty pod symboliczną tablicą, upamiętniającą obrońców Jastrzębia we wrześniu 1939 r. Następnie odsłuchano hymnów: Unii Europejskiej, rosyjskiego, czeskiego, słowackiego i polskiego- w wykonaniu orkiestry wojskowej i górniczej, oraz krótkiego programu artystycznego uczniów ZSMS. Potem ksiądz poprowadził modlitwę za zmarłych żołnierzy i patriotów, a także wystąpił zastępca prezydenta miasta oraz konsul Rosji.
Z powodu napiętej obecnie sytuacji geopolitycznej uroczystość trwała stosunkowo krótko i bez dotychczasowej radosnej atmosfery poczucia niezmąconego pokoju. Tym więc z większą powagą złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych kwiatów od społeczności naszej szkoły.