Wydarzenia

Podsumowanie edukacji teatralnej i w Miejscach Pamięci

Pandemia i spowodwana nią konieczność zdalnej nauki pokrzyżowały nam większość planów w roku szkolnym 2021/2022. Jednak dzięki  konsekwentnym i skutecznym  staraniom wychowawczyni klasy 4Geg – pani Edyty Krakowczyk – udało się pojechać do cenionego przez społeczność ‘Sobieskiego’ – Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Obecną klasę 4Gin zabrała jej anglistka – pani Magdalena Krosny. Opiekunką była też pani Lidia Różacka.

Obejrzeliśmy adaptację teatralną (Martyny Lechman) najsłynniejszej powieści Franza Kafki -” Procesu”. Jednocześnie reżyser i scenograf spektaklu – Konrad Dworakowski – wykorzystał w nim elementy ekspresjonizmu niemieckiego i mroczny nastrój lat 20. i 30. XX wieku. Sztuka była awangardowa w formie i niełatwa w odbiorze, a jednak – ku miłemu zaskoczeniu polonistki – nasza młodzież wypowiadała się o niej post factum pozytywnie.

Następnie wykonaliśmy tradycyjne wspólne zdjęcie na schodach prowdzących do teatru. Zaraz potem przedstawiciele samorządów 4Geg i 4Gin zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą bielską synagogę spaloną przez niemieckich nazistów podczas Kristallnacht. Zawsze odwidzamy podobne Miejsca Pamięci, a w sytuacji wojny w Ukrainie jest to szczególnie ważne.

tekst:  Lidia Różacka

zdjęcia: Edyta Krakowczyk; Kamil Radny 4Geg; Dorota Koperska/ Teatr Banialuka