Wydarzenia

Podsumowanie projektu Czysty-Ojczysty

W dniach 2 do 4 października uczennice naszej szkoły: Karolina Wojak, Mara Król, Kornelia Fojcik, Aleksandra Paplak, Wiktoria Janecka, Lizawieta Neswit oraz opiekun grupy p. Julia Sosna – Iglikowska wzięły udział w II Forum Młodzież w Warszawie.

Podczas finału Forum Młodzieży zorganizowanego przez uczniów z XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, przy wsparciu Polskiej Fundacji Sportu i Kultury, młodzi ludzie z całej Polski zaprezentowali wspólnie wypracowane wizje aktywności w różnych dziedzinach. Forum Młodzieży to ogólnopolski projekt edukacyjny, stworzony w celu umożliwienia młodzieży wymiany doświadczeń, pokazania możliwości realizacji różnego rodzaju inicjatyw i dobrych praktyk, jak również sposobów aktywizacji i wzajemnego inspirowania do działania. Razem z młodymi ludźmi na scenie (w piątek, 4 października) pojawili się przedstawiciele organizacji pozarządowych i eksperci. Ministerstwo Edukacji Narodowej reprezentowała p. Joanna Berdzik. Wśród gości zaprezentowali się znani sportowcy m.in. Michał Bąkiewicz, Szymon Kołecki, Artur Siódmak, reżyser K. Krauze .W ramach warsztatów zorganizowanych 3 października w warszawskim LO im. Kopernika uczestnicy z 12 szkół z całej Polski  pracowali nad różnymi projektami, w tym przygotowywali wystąpienia, które zaprezentowali podczas finału forum w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczniowie działali w sześciu grupach, którym przyświecały takie hasła jak: Bądź sobą, Bądź wolontariuszem, Bądź innowacyjny, Bądź twórczy, Bądź przedsiębiorczy, Bądź ekologiczny. Przy Forum Młodzieży realizowany był projekt Czysty Ojczysty służący popularyzacji języka polskiego i ukazania jego różnorodności. Grupę Czysty Ojczysty tworzyli uczniowie z czterech szkół z różnych regionów Polski.

Honorowy Patronat nad projektem realizowanym przy wsparciu Komisji Europejskiej, objął Minister Edukacji Narodowej oraz małżonka prezydenta RP p. Anna Komorowska. Akcję wspierali też Elżbieta Dzikowska, Tadeusz Mazowiecki, i wiele innych znamienitych osobowości.

 

Szkoły tworzące grupę Czysty Ojczysty m.in.:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Marie Curie-Skłodowskiej w Szczecinie
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
  • Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju
  • VIII Liceum Władysława IV w Warszawie
  • XXXIII Dwujęzyczne Liceum im. Kopernika w Warszawie

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Autor: Julia Sosna-Iglikowska