Wydarzenia

Podsumowanie projektu Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Dokonała go p. Julia-Sosna Iglikowska we współpracy z p.Lidią Różacką oraz klasami- obecną 3C i 4an. Na wstępie młodzież uzupełniła ankietę z pytaniem:

CO WIEM O POWSTANIU W GETCIE?”: Nic; Niewiele; Nigdy o tym nie słyszałam; Odbyło się  w r.1943; Wiele osób zginęło; Jednym z przywódców był Marek Edelman; Uczestnicy byli bardzo młodzi; Żydzi walczyli przeciwko likwidacji getta; Bojownicy byli traktowani w okrutny sposób; Symbolem wydarzenia jest Akcja Żonkile”.

Klasie analitycznej było łatwiej odpowiadać, ponieważ wcześniej brała udział w  wymienionej akcji wręczania symbolicznych papierowych żonkili. Wprowadzenia do tematu dokonała jednak licealistka Agata T. Następnie obejrzeliśmy rozszerzoną wersję filmu pt.”Nie było żadnej nadziei” -przygotowanego specjalnie na rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przez Muzeum Polin i TVP Historia. W dalszej kolejności nastąpiła zasadnicza część zajęć- warsztaty w grupach z kartami pracy otrzymanymi z Warszawy od inicjatorów projektu. Uczennice i uczniowie pracowali pilnie i w skupieniu, a efekty przedstawiali na forum ich przedstawiciele. Na koniec pozostała ewaluacja, z której warto zacytować fragmenty:

CZEGO DOWIEDZIAŁAM/-EM SIĘ Z ZAJĘĆ: “Jakie panowały warunki w getcie; Jaki był kontrast pomiędzy Warszawą a gettem; Jakiej broni używano do walki; Jak bardzo ciężka była walka powstańców o przetrwanie; Warszawskie getto było największe w Europie; Powstanie trwało od 19.04 do 16.05.1943r.; Powstańcy nie mieli określonej taktyki i ich działania były z konieczności bardzo chaotyczne; W filmie wystąpiło kilku ocalałych bojowników i była to okazja do poznania ich imion i nazwisk; Niektórzy powstańcy zabili się sami, bo nie chcieli się oddać żywi w ręce Niemców; Ludzie biorący udział byli nacechowani hartem ducha, lojalnością wobec towarzyszy i kraju; Tylko niewielka część powstańców przeżyła; Kiedy powstańcom zabrakło broni, ukryli się w bunkrze, gdzie wypędzani przez ogień Niemców- postanowili popełnić zbiorowe samobójstwo; Symbolicznym końcem powstania było zniszczenie synagogi przez nazistów; Wiem, gdzie są miejsca upamiętniające to wydarzenie w Warszawie; Przybliżona została mi postać Marka Edelmana; Dowiedzieliśmy się, jak Kazik Ratajzer wyprowadził grupę osób przez kanały. Używali wtedy hasła ‘Jan’; Obecnie na terenie getta znajduje się Muzeum Żydów Polskich Polin”.

Niżej podpisana analizując ankiety ewaluacyjne, była pod wrażeniem bystrości i wrażliwości naszych uczniów.  Nie po raz pierwszy.

tekst i zdjęcia: Lidia Różacka

[nggallery id=257]

Dodaj komentarz