Wydarzenia

Podziwianie absolwenta w Teatrze Starym

Herstoria bohaterki opery narodowej przedstawiona na nowo, czyli Halka i Jontek XXI wieku:

Wczesnojesiennym popołudniem grupa czynnych i emerytowanych pracowników naszej szkoły oraz zaprzyjaźninych z Zebrzydowic i Jastrzębia – wyruszyła – za sprawą inicjatywy pani dyrektor Jolanty Kłopeć – do Teatru Starego w Krakowie, aby zobaczyć na scenie naszego zdolnego absolwenta klasy humanistycznej liceum – Łukasza Stawarczyka. W tym mieście ukończył on PWST i – po pracy na różnych scenach krajowych i zagranicznych – otrzymał angaż do legendarnego miejsca, pamiętającego Helenę Modrzejewską, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę, Annę Polony, Jana Klatę…

Łukasz zaczał od razu od wysokiego C, bo kreacją Jontka w adaptacji teatralnej najsłynniejszej polskiej opery -“Halki” Stanisława Moniuszki. Reżyserka Anna Smolar zaufała nie tylko umiejętnościom naszego absolwenta, ale także pomysłowi włączenie do dialogów gwary Śląska Cieszyńskiego. Na ten aspekt zwrócili uwagę wszyscy recenzenci spektaklu.

My, w stylowych wnętrzach Starego Teatru, obejrzeliśmy z uwagą, podziwem i zainteresowaniem dwa akty spektaklu. Dla Łukasza zapewne było to znamienne i niełatwe doświadczenie, bo oprócz tylu znajomych osób – do najbystrzejszych  i najwrażliwszych  widzów należeli jego rodzice.

Przedstawienie zakończyło się owacjami oraz wręczeniem młodemu aktorowi kwiatów od nas i książki innego zdolnego absolwenta – Rafała Hetmana. Następnie  mieliśmy przyjemność spotkać się z Łukaszem w westybulu i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Nasz absolwent z każdym się przywitał i zamienił miłe słowa, ale najbardziej ucieszył się z przyjazdu przyjaciela z lat licealnych – Rafała Mączyńskiego, a ta radość udzieliła się nam wszystkim. 🙂

Łukasz Stawarczyk odprowadził nas do autobusu przez magiczny, rozświetlony i gwarny – mimo nocnej pory – Kraków. Rozstawaliśmy się z nim z nadzieją na następne wizyty w tym mieście, aby znów zobaczyć go w dużej roli, która przyniesie mu kolejną satysfakcję zawodową i pozwoli rozwijać talent.

tekst: Lidia Różacka

zdjęcie: Wojciech Wereszczak; Narodowy Teatr Stary