Wydarzenia

Pożegnanie Ś.P. Pani Marii Śledzińskiej

”ŻAL”

“choćby się teraz pobiegło/ w przedpokoju szurało/ niosło serce osobne/ w telefonie szukało/ słuchem szerszym od słowa/ wszystko już potem za mało/ choćby się łzy wypłakało” (Jan Twardowski)

Właśnie z żalem żegnamy zmarłą 19 sierpnia 2022 roku – Panią magister inżynier Ś.P. Marię Śledzińską, emerytowaną wicedyrektorkę naszej szkoły i długoletnią nauczycielkę przedmiotów zawodowych.

Pani Maria urodziła się 26 sierpnia 1949 roku w Pszczynie, w rodzinie inteligenckiej. Szkołę podstawową i liceum ukończyła w Krakowie, który na zawsze pozostał Jej ulubionym miastem. Tam też od roku 1968 studiowała w Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Górniczym, gdzie w roku 1974 uzyskała tytuł magistra inżyniera – o specjalności: projektowanie i budowa zakładów górniczych. W tym samym roku podjęła pracę w KWK “Jastrzębie” w dziale mierniczo-geologicznym. Od 1980 do 2009 poświęciła się edukacji i uczyła przedmiotów górniczych w naszej szkole zawodowej oraz w technikum dziennym i wieczorowym. Była promotorką licznych prac dyplomowych oraz łagodną mentorką innych nauczycieli. Sama też się dokształcała i dodatkowo ukończyła m.in. studia podyplomowe z informatyki i zarządzania na krakowskiej AGH w roku 2000.

W naszej szkole była powszechnie lubiana i szanowana. Koleżanki i koledzy mówili o Niej nie inaczej, jak tylko: Marysia – i to miękkim tonem. Żadne inne określenie nie pasowało do tej uroczej kobiety o dobrych oczach i zawsze miłym uśmiechu. Nie słyszeliśmy nigdy, aby podnosiła głos.

O cudze dzieci dbała jak o własne i zależało Jej, aby każdy dobrze czuł się w naszej szkole i zdobywał wykształcenie. Ze swoich synów była dumna i cieszyła się z ich sukcesów naukowych i rodzinnych. Sama uzyskała trzy stopnie górnicze przyznawane przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki.

Pani Maria Śledzińska była troskliwą matką i żoną, rzetelną nauczycielką, sumienną wicedyrektorką, przyjazną i uczynną koleżanką oraz uzdolnioną manualnie osobą. Interesowała się też sztuką. Dzięki Jej staraniom społeczność naszej szkoły mogła podziwiać w Krakowie – obleganą wystawę czasową arcydzieł francuskich impresjonistów.

Wielka szkoda, że przedwcześnie odeszła z powodu nieuleczalnej choroby. Składamy kondolencje mężowi Zmarłej – Dariuszowi, Jej synom – Kacprowi i Maciejowi oraz rodzinie i przyjaciołom.

Pogrzeb Ś.P. Marii Śledzińskiej odbędzie się 23 sierpnia, we wtorek, o 9.00 w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Moszczenicy.