Wydarzenia

„Prawie jak Dickens”, czyli szkolne Jasełka 2014

Ostatnie poprawy sprawdzianów, skrupulatne sprawdzanie frekwencji, wypełnianie dzienników i zamknięcie semestru zimowego. Do tego ciągłe próby na auli, uczenie się tekstów i próby instrumentów. Tak uczniowie Zespołu Szkół nr 6 przeżywali „ostatnią prostą” do przerwy świątecznej i świąt Bożego Narodzenia.

Zwieńczeniem tych przygotowań były występy aktorów i muzyków naszej szkoły w szkolnych Jasełkach, które w tym roku nosiły nazwę „Prawie jak Dickens”. Było to przedstawienie nawiązujące treścią do popularnej „Opowieści Wigilijnej” Karola Dickensa, jednak istotą odbiegające od oryginału. Uczniowie wcielili się tak naprawdę w siebie samych, gdyż historia dotyczyła młodego człowieka przed maturą, który przeżywa pewien kryzys w swoim życiu, przez co staje się opryskliwy dla swego otoczenia. Jego bliscy zaczynają mieć go serdecznie dosyć i swych modlitwach proszą o to, by Bóg uwolnił ich od takiego człowieka, który rani ich wnętrza. Na takie dictum Bóg posyła swojego Anioła – Gabriela – aby ten pokazał zbuntowanemu młodemu człowiekowi świat pozbawiony jego obecności. Ten wątek surrealistyczny przemienia się w smutną rzeczywistość, w której buntownik musi podjąć najważniejszą decyzję swojego życia: być albo nie być. W akcie heroizmu a zarazem desperacji młody człowiek podejmuje decyzję o unicestwieniu swojego miejsca w świecie, co jest jednak tylko przełomem jego serca, gdyż prawdziwa przemiana/nawrócenie, musi iść w parze ze zdolnością do rezygnacji z siebie i swoich oczekiwań na rzecz dobra drugiego człowieka. Tę „radosną nowinę” przekazuje publiczności anioł Gabriel – jak to zresztą ma w zwyczaju. Przesłanie dla wszystkich jest takie: zawsze jest czas, by móc się zmienić, a czas świąt nas wszystkich do tego zachęca.

Całość przedstawienia została uświetniona występami orkiestry i piosenkami o świątecznym akcencie – a wszystko w wykonaniu naszych uczniów. Mamy wiele zdolnych i utalentowanych uczniów, im wszystkim należy się wielkie chapeau bas! W tym wszystkim należy koniecznie wspomnieć także o wszystkich, których podczas przedstawienia nie było widać ale było widać efekty ich pracy – mowa o tych, którzy zajmowali się dekoracjami naszej auli, od samego wejścia po scenę włącznie. Teraz czas najwyższy poznać wszystkich, którym należy złożyć podziękowanie:

Patryk Ganiek (2A) – Damian
Marta Olszewska (2A) – Gabriel
Manuela Górecka (2A) – mama Damiana
Jan Grendus (2Td) – tata Damiana
Klaudia Foltyn (2A) – siostra Damiana
Nikola Rogińska (2A) – przyjaciółka Damiana
Malwina Święty (2A) – przyjaciółka Damiana
Rafał Krakowski (3Tm) – przyjaciel Damiana
Bartłomiej Grabara (2A) – ksiądz katecheta
Aleksander Masłowski (2Td) – Bóg
Sandra Makles (3Tf), Agata Konieczny (3Tf), Zuzanna Kotas (2A), Weronika Osmalak (2A) – statyści

Wokaliści, Chór i Orkiestra Jasełkowa:

Maria Błędowska (1A)
Julia Lebek (1A)
Łukasz Czajka (1A)
Joanna Sprownik (1A)
Patrycja Kowalska (1B)
Alicja Wicik (1B)
Weronika Skrobol (1B)
Paulina Goranov (2A)
Martyna Kowalczyk (2B)
Natalia Matuszewska (2B)
Izabela Czajka (2B)
Joanna Paczkowska (2B)
Karolina Rak (2C)
Justyna Wieczorek (2C)
Edyta Hernik (2C)
Olgierd Kowaliszyn ( 2tb)
Roman Stylok (2tb)
Jadwiga Wójcik (2tb)
Adam Proskurnicki (2tc)
Piotr Wożgin (2tc)
Łukasz Marszałkowski (2tm)
Damian Buczak (3A)
Aleksandra Dyrna (3A)
Kinga Fojcik (3A)
Izabela Ostrzołek (3A)
Wiktoria Janecka (3D)
Anna Niemczyk (3D)
Paweł Ulbrich (3ta)
Michał Pietrzak (3tc)
Miłosz Wolner (3te)
Patryk Bujna (3tm)
Krzysztof Gajda (3tm)
Mateusz Kapała (3tm)
Paweł Konieczny (3tm)
Rafał Krakowski (3tm)
Konrad Riabowski (3tm)
Konrad Tchórz (3tm)

Dekoratorzy:

Małgorzata Jędrzejak (2A)
Aleksandra Radwańska (2A)
Justyna Waniek (2A)
Gabriela Dobrodziej (2A)
Weronika Osmalak (2A)

I wiele innych, którzy oddali swój cenny czas na pomoc.

Techniczni:

Paweł Ulbrich i spółka

Opiekunami uczniów byli: pani Agata Zabadaj i ksiądz Krzysztof Bednarek

tekst: ksiądz Krzysztof Bednarek