Primaaprilisowa niespodzianka

Dzień Kultury Niemiecko-Francuskiej zaplanowany na poniedziałek, 01. kwietnia 2019 r. był kolejnym etapem współpracy między najbardziej utytułowanym klubem sportowym w Naszym regionie oraz “Sobieskim”. Zaproszenie na w/w spotkanie przyjęli siatkarze i trener Jastrzębskiego Węgla Lukas Kampa, Christian Fromm, Julien Lyneel, który nie mógł dołączyć do Nas ze względów zdrowotnych oraz Roberto Santilli.
Po owacyjnym powitaniu, które zgotowała im zgromadzona publiczność, prowadzący złożyli Naszym gościom gratulacje z okazji awansu do półfinału Mistrzostw Polski w siatkówce w bieżącym sezonie.
W swoich wypowiedziach Włoch oraz obaj Niemcy odnosili się do pobytu w Polsce, naszej kuchni i trudnego języka, spraw rodzinnych i sportowych, oraz podkreślali otwarte i pozytywne nastawienie wielu Polek i Polaków. Szczególnie cennym przepisem na sukces w życiu podzielił się pan Santilli, wskazując na posiadanie pasji, której rozwijanie czyni człowieka szczęśliwym.
Siatkarze i trener byli również przepytywani ze znajomości polskiej kultury, która okazała się być na bardzo wysokim poziomie.
Oprócz melancholijnych i rytmicznych piosenek wykonywanych przez Anię z kl. 1c, Kamilę z kl. 1ab, Karolinę z kl. 1am i rozśpiewane klasy 1c oraz 2c, zgromadzona publiczność miała okazję zadawania pytań Naszym gościom w różnych językach, sprawdzenia wiedzy ze znajomości kultury Francji i Niemiec i wygrania pamiątkowych nagród ufundowanych przez klub. Dodatkową atrakcją była inscenizacja wiersza w wykonaniu Natalii i Konrada z kl. 2c. Całą imprezę prowadzili po angielsku w energiczny i profesjonalny sposób Kornelia i Piotr z kl. 1c. Nad obsługą techniczną czuwał Konrad z kl. 1 in wraz z ekipą.
Dotychczas Nasza szkoła zorganizowała podobną akcję półtora roku temu w ramach tzw. Pomarańczowego Mikołaja, a nasi uczniowie mają możliwość regularnego dopingu Naszych siatkarzy podczas meczów na Hali Widowiskowo-Sportowej. Poniedziałkowe przedsięwzięcie udało się głównie dzięki determinacji oraz zaangażowaniu pani Pauliny Jajus, Naszej absolwentki, pełniącej obecnie funkcję Pełnomocniczki Zarządu ds. Sportu KS Jastrzębski Węgiel S.A. Organizatorami ze strony szkoły byli natomiast pani Ewa Maduzia i pan Wojciech Warchał, a nieocenioną pomocą służyły nam także panie Ewa Marcinkiewicz-Kluczniok i Bożena Rejszel.
Takie imprezy stanowią doskonałą okazję do promocji kultury, nauki języków obcych oraz popularyzowania idei sportowego trybu życia wśród młodzieży. Nasi Goście zgodzili się na uczestnictwo w primaaprilisowej niespodziance w bardzo napiętym terminie, jakim jest walka o Mistrzostwo Polski. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i wspólne budowanie pozytywnego wizerunku Klubu oraz Szkoły w Naszym regionie.

tekst: Wojciech Warchał
zdjęcia: Magdalena Kowolik (www.jastrzebskiwegiel.pl)
Wiktoria Reorowicz