Programy Unijne Wiadomości Wydarzenia

Profesja bez granic

PL:Kiedyś Henry Ford powiedział : „Połączenie sił to początek. Pozostanie razem to postęp. Wspólna praca to sukces”. Dziś będziemy mówić właśnie o tym sukcesie, którego ojcami są dwie współpracujące od lat szkoły: Zespół Szkół Nr 6 w Jastrzębiu – Zdroju oraz zaprzyjaźniona szkoła zawodowa z Hawierzowa

CZ: Kdysi dávno Henry Ford řekl: Spojení sil, to je začátek. Zůstat spolu, to je postup. Spolupráce je úspěch”. Dnes budeme hovořit právě o tom úspěchu, jehož otcové jsou dvě školy, které spolupracují už léta : Zespół Szkół Nr 6 w Jastrzębiu – Zdroju a spřátelená odborná škola z Havířova.

Nadszedł czas podsumowania realizacji projektu “Profesja bez granic”, który nasza szkoła realizowała w ramach partnerstwa z Střední škola technických oborů Havířov – Šumbark. Pierwsze spotkanie otwierające to wspólne dzieło odbyło się się w Czechach. Wtedy ZS6 reprezentowała p.Sandra Płonka-Duda wraz z nauczycielami naszej szkoły. Natomiast konferencja podsumowująca wspólne działania została przygotowana przez Polaków. Gościliśmy nauczycieli z partnerskiej szkoły, dzięki którym była możliwa realizacja projektu, oraz naczelnika Wydziału Edukacji UM p.Andrzeja Pawłowskiego.
Projekt miał przede wszystkim na celu wzmocnienie współpracy po obu stronach granicy. Uzyskaliśmy też okazję poznania zawodów, w których kształcą nasze placówki. Jednym z pozytywnych skutków ubocznych naszych spotkań były przyjaźnie, które się zawiązały, natomiast w przypadku p.Sandry Płonki-Dudy- nauka języka czeskiego.
Każda ze szkół partnerskich zrealizowała trzy spotkania: U partnera w Czechach były to zajęcia z wykorzystaniem wyposażenia do pracowni technicznej, zakupionego w ramach projektu. Uczniowie mieli okazję coś zmontować, uciąć czy nawet popracować młotkiem. Efekty ich działań przedstawiają załączone zdjęcia.
W projekcie po stronie polskiej brały udział aż 83 osoby. Zależało nam, aby jak najwięcej uczniów mogło zapoznać się z językiem czeskim oraz zawodami, w których uczy szkoła partnerska. Z naszej strony chcieliśmy przede wszystkim podnieść kompetencje z przedmiotów takich jak matematyka i fizyka. W ramach spotkań udało nam się również wpleść elementy programowania i zajęcia z mechatroniki. Realizacja założonych czynności wiązała się w naszej szkole z wykorzystaniem internetu, dlatego projekt sfinansował zakup 20 punktów dostępowych, które umożliwiły wykonanie zadań naszym partnerom przy wykorzystaniu sieci udostępnionej dla nich.
W ramach projektu powstało wiele materiałów, które zostały przetłumaczone na język czeski i osadzone na platformie, którą stworzyli uczniowie Zespołu Szkół nr 6. Wszystkie przygotowane materiały są dostępna na stronach polskiej oraz czeskiej szkoły i będzie można z nich korzystać. Dla utrzymania realizacji projektu nadal będziemy się spotykać i wykorzystywać już powstałe źródła wiedzy, jak również tworzyć kolejne i je publikować.
Jednym z zadań do zrealizowania było również szkolenie naszych koleżanek z obsługi programu Geogebra, które przeprowadziła w szkole w Hawierzowie moja zastępczyni p.Sandra Płonka-Duda- pod czujnym okiem p.metodyk Ewy Szatkowskiej i przy wsparciu technicznym naszego kolegi p.Bogdana Wichra. Efektem szkolenia jest wyprodukowanie 14 apletów, które są w języku polskim i czeskim. Natomiast działania z fizyki w podczas naszych spotkań przygotowywała p.Barbara Popek. Zajęcia mechatroniki prowadził p.Zbigniew Pałasz. Natomiast niżej podpisana prowadziła wraz z p.Agatą Fecek lekcje z programowania. Ostatnie zajęcia, które odbyły się w naszej szkole, zostały również wpisane w ramy codeweek 2017 i otrzymaliśmy stosowny certyfikat, potwierdzający udział.

tekst: Barbara Halska
korekta: Lidia Różacka
zdjęcia: Martyna Rajwa
artyści: Aleksandra Kubicius, Piotr Mirosław
Konferansjerzy: Martyna Orszulik, Bartosz Głaz
obsługa techniczna:Łukasz Marszałkowski (gościnnie), Kacper Kałuża, Krzysztof Olszok


Dodaj komentarz